Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii preaviz
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

preaviz

Buna ziua! Exista vreo lege in baza careia angajatorii pot disponibiliza angajatii fara plata de salarii compensatorii?(de ex.la noi se fac disponibilizari incepand de luna trecuta.In tara sunt mai multe puncte de lucru,iar angajatorul da afara angajati de la cate 4-5 puncte de lucru in fiecare luna.Este asta o posibilitate ptr a nu plati salarii compensatorii?La noi vor fi disponibilizate in jur de 120 persoane,iar in prima runda au plecat in jur de 20.Acestia au primit preavizele si nu se pomeneste nimic de salarii compensatorii.)
Depinde de multi factori. Concedierea este individuala sau colectiva? Exista contract colectiv de munca la nivel de societate? (Ar trebuie sa existe) Ce prevede acesta? Ce scrie in acele decizii de concediere? Care este temeiul de drept inscris in ele? Nu exista un raspuns simplu la intrebarile dvs.
Art.67 C.mun. prevede ca, salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

În conformitate cu prevederile art.78 alin.1 din CCMN, la incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.