Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general actualizare suma de bani cu rata inflatiei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

actualizare suma de bani cu rata inflatiei

cum actualizez o suma de bani 30000 lei platiti in 1991 actualizati cu rata de inflatie. ma puteti ajuta cu o formula?
cu indicii de aici

[ link extern ]

Formulele de calcul pentru actualizarea unor valori utilizand Indicele Preturilor de Consum (IPC)
A= Suma initiala de actualizat * IPC/
sau
B= Suma initiala de actualizat * Rata Inflatiei/100 + Suma initiala de actualizat

Mentionam ca indiferent de metoda de calcul folosita, rezultatul actualizarii este acelasi deoarece Rata Inflatiei = IPC - 100

[ link extern ] /#

ContSters123067, utilizator
nu am cunostinte in contabilitate. am preg juridica dar mi s-a cerut o parere despre suma despagubirilor. mai pe scurt ce fac cu indicii respectivi? ii adun? ii inmultesc cu suma mea initiala? intre anii 1991-2010