avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general actualizare suma de bani cu rata inflatiei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

actualizare suma de bani cu rata inflatiei

cum actualizez o suma de bani 30000 lei platiti in 1991 actualizati cu rata de inflatie. ma puteti ajuta cu o formula?
Cel mai recent răspuns: baietzika , utilizator 09:29, 25 Noiembrie 2010
cu indicii de aici

[ link extern ]

Formulele de calcul pentru actualizarea unor valori utilizand Indicele Preturilor de Consum (IPC)
A= Suma initiala de actualizat * IPC/
100
sau
B= Suma initiala de actualizat * Rata Inflatiei/100 + Suma initiala de actualizat

Mentionam ca indiferent de metoda de calcul folosita, rezultatul actualizarii este acelasi deoarece Rata Inflatiei = IPC - 100

[ link extern ] /#




Ultima modificare: Joi, 25 Noiembrie 2010
ContSters123067, utilizator
nu am cunostinte in contabilitate. am preg juridica dar mi s-a cerut o parere despre suma despagubirilor. mai pe scurt ce fac cu indicii respectivi? ii adun? ii inmultesc cu suma mea initiala? intre anii 1991-2010

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inflatie mcteo mcteo imi spune cineva cum se calculeaza rata inflatiei? de exemplu: in 2008 am incasat 1 miliard de lei - in urma inflatiei cat ar trebui sa incasez acum? la fel ... (vezi toată discuția)
...drepturi salariale nicu60 nicu60 sindicatul din care am facut parte,a castigat in instanta,niste drepturi salariale.Sumele respective,sau acordat dupa norme pe care eu nu le cunosc,dar nu sau ... (vezi toată discuția)
Actualizare suma little_angel little_angel Buna, Cum fac sa aflu cit reprezinta astazi suma de 60,70 lei din anul 1976. Mi se cere nu numai valoarea actuala dar si formula de ... (vezi toată discuția)