avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Actualizare suma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Actualizare suma

Buna,

Cum fac sa aflu cit reprezinta astazi suma de 60,70 lei din anul 1976. Mi se cere nu numai valoarea actuala dar si formula de calcul

Multumesc.

Cc
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 11:20, 22 Septembrie 2014
Aplicati actualizarea cu indicele si formula de calcul precizat de institutul national de statistica
Ok, dar cum pot obtine acel indice si formula de calcul?????
Formulele de calcul pentru actualizarea unor valori utilizand Indicele Preturilor de
Consum (IPC) :
A = Suma initiala de actualizat/100 * IPC

sau
B = (Suma initiala de actualizat * Rata Inflatiei)/100+ Suma initiala de actualizat


Rata Inflatiei = IPC - 100

[ link extern ]
serii de date Ș
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actualizare suma de bani cu rata inflatiei baietzika baietzika cum actualizez o suma de bani 30000 lei platiti in 1991 actualizati cu rata de inflatie. ma puteti ajuta cu o formula? (vezi toată discuția)
Inflatie mcteo mcteo imi spune cineva cum se calculeaza rata inflatiei? de exemplu: in 2008 am incasat 1 miliard de lei - in urma inflatiei cat ar trebui sa incasez acum? la fel ... (vezi toată discuția)
Calcul drepturi salariale castigate in instanta! alx69 alx69 Buna ziua, am castigat in instanta niste drepturi salariale (reprezentand sporuri) ce trebuiesc indexate cu indicele de inflatie si dobanda legala. Stie ... (vezi toată discuția)