Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Actualizare suma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Actualizare suma

Buna,

Cum fac sa aflu cit reprezinta astazi suma de 60,70 lei din anul 1976. Mi se cere nu numai valoarea actuala dar si formula de calcul

Multumesc.

Cc
Aplicati actualizarea cu indicele si formula de calcul precizat de institutul national de statistica
Ok, dar cum pot obtine acel indice si formula de calcul?????
Formulele de calcul pentru actualizarea unor valori utilizand Indicele Preturilor de
Consum (IPC) :
A = Suma initiala de actualizat/100 * IPC

sau
B = (Suma initiala de actualizat * Rata Inflatiei)/100+ Suma initiala de actualizat

Rata Inflatiei = IPC - 100

[ link extern ]
serii de date Ș
[ link extern ]