avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cazier fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cazier fiscal

ce insemana cazier fiscal si de unde se poate opta?
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 12:22, 25 Noiembrie 2010
Se emite de catre administratia financiara ( fisc).
In cazierul fiscal apar pedepse pt fapte prevazute de legislatia fiscala ( de ex. daca ati fost administrator de firma si ati fost condamnat pt evaziune fiscala).
ce intelegeti prin : "se poate opta" ?
Va referiti ca cazierul unei firme sau al unei persoane fizice ?
Ma referam la cazierul fiscal al unei persoane fizice, si as dori sa stiu unde pot sa fac?
aveti aici :
[ link extern ]

modelul de cerere care trebuie completat si depus la unitatea fiscala competenta

si aici :
[ link extern ]
pe pagina a doua , despre procedura ( va mai trebuie copie act indentitate, se achita o taxa ... etc )

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata taxe si impozite fara pfa razgandeanu1 razgandeanu1 Buna seara! Eu lucrez ca freelancer, si urmeaza sa obtin venituri din strainatate, si as dori sa intru in legalitate. Trebuie neaparat sa fiu PFA sau firma ... (vezi toată discuția)
Reabilitare pifulet pifulet Buna ziua, am o mica problema si sper cu ajutorul dvs sa ma lamuresc deci: prin anul 1995 am suferit o condamnare cu executare pt evaziune fiscala si ... (vezi toată discuția)
Despre cazierul fiscal otyci otyci buna ziua a si eu o intrebare despre cum se poate rezolva situatia cind cineva are cazier fiscal sau daca acest cazier dupa n ani se expira va rog sa mi ... (vezi toată discuția)