Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ultraj
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ultraj

imi poate spune cineva, daca un politist in civil este batut fara motiv intro discoteca, merge ultraj contra bunelor moravuri?
dar agresorul stia ca e politist,ca lucreaza in zona,plus ca atunci cand ia amintit cineva vezi ca e politist,la injurat si a dat si mai tare..doar ca nu stiu cum poate fi dovedit acest lucru...doar ca avem martori cum a inceput disputa..
dar nu se afla in exercitiul functiunii,sa dus si el in timpul liber cu prietenii,si a fost victima unei razbunari probabil...a fost provocat el na raspuns provocarii,dar tot sa intamplat sa fie lovit intruna..a primit 16zile de ingrijiri medicale.si daca nu merge ultraj deoarece na fost in timpul serviciului?cel mai probabil agresorul scapa cu o pedeapsa prin amenda,sau un dosar penal?atunci de acum nu mai poate da ameniz,deoarece in timpul liber vine omu si il bate ca oricum nu pateste nimic.Ce legi sunt astea in tara noastra?daca omul legii nare protectie,restul lumii la ce sa se astepte?de acum incolo il bat toti in timpul liber ca legea nu le poate face nimic
Infractiunea de ultarj presupune lovirea unui agent de politie care se afla in timpul sau exercitiul profesiei.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Este discutabil. Trebuie sa faca dovada ca se afla in exercitiul functiunii.
Pe de alta parte agresorul sa nu se afla intr-o eroare de fapt fata de calitatea speciala a partii vatamete.
Latura obiectiva a infractiunii de ultraj presupune ca fapta, savârsita împotriva unui functionar public, care îndeplineste o functie ce implica exercitiul autoritatii de stat, trebuie savârsita nemijlocit sau chiar prin mijloace de comunicare directa.
Fapta se savârseste nemijlocit atunci când actiunea are loc în prezenta fizica a functionarului ultragiat. Deci, trebuie ca politistul sa se afle în exercitarea atributiilor de serviciu,
In noul Cod Penal infractiunea de ultraj judiciar reprezinta o forma agravata a infractiunii de ultraj si urmareste protejarea persoanelor cu atributii judiciare importante in realizarea actului de justitie impotriva manifestarilor de violenta psihica sau fizica pe durata exercitarii acestor atributii .
Art. 278 Ultrajul judiciar
(1) Amenintarea, lovirea sau alte violente, vatamarea corporala, lovirile sau vatamarile cauzatoare de moarte ori omorul, savarsite impotriva unui judecator, procuror, politist sau jandarm aflat in exercitarea atributiilor de serviciu, se sanctioneaza cu pedeapsa prevazuta de lege pentru acea infractiune ale carei limite speciale se majoreaza cu jumatate.
(2) Savarsirea unei infractiuni impotriva unui judecator, procuror, politist sau jandarm ori impotriva bunurilor acestuia, in scop de intimidare sau de razbunare, in legatura cu exercitarea atributiilor de serviciu, se sanctioneaza cu pedeapsa prevazuta de lege pentru acea infractiune ale carei limite speciale se majoreaza cu jumatate.
(3) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza faptele comise in conditiile alin.(2) daca privesc un membru de familie al judecatorului, procurorului, politistului sau jandarmului.
(4) Dispozitiile alin.(1) - (3) se aplica in mod corespunzator si faptelor comise impotriva unui avocat sau a unui membru de familie al acestuia in legatura cu exercitarea profesiei de avocat.
Justificarea incriminarii distincte a infractiunii de ultraj judiciar fata de infractiunea de ultraj consta in aceea ca, prin vointa legii, acestia au atributiile judiciare cele mai importante, iar de modul de indeplinire a acestora depinde decisiv buna desfasurare a cursului unui proces si rezultatul acestuia, astfel ca asigurarea unei protectii sporite impotriva oricarei forme de violenta exercitata asupra lor este, din aceasta perspectiva, justificata.

Succes!
multumesc...din cate am inteles trebuie sa renunt la ultraj,desi am vazut la stiri in iasi cum o politista in civil a fost batuta in autobuz,si agresorul a fost arestat 29 de zile..
Deci daca renuntam la ultraj, si ramane doar ca orice persoana fizica,si nu se ia in considerare ca este politist, ce se poate face?la ce sa ne asteptam?