avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale pentru covrigarie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

pentru covrigarie

As dori sa stiu daca pentru o covrigarie este nevoie de autorizatie de mediu si contract cu firma de salubritate
Cel mai recent răspuns: Primoris SRL , Consilier juridic 21:23, 26 Noiembrie 2010
desigur
La solicitarea avizelor de functiunare de la Registrul Comertului acesta va va indica obligatiile.
Av.Ioana Cazacu 0766525202
Buna ziua,

Pentru infiintarea unei covrigarii, primele demersuri se fac la Registrul Comertului (infiintarea punctului de lucru, sau evetual, a firmei, daca aceasta nu a fost, deja, infiintata..) si obtinerea Certificatului Constatator cu activitatile desfasurate.

In vederea functionarii, vor fi necesare urmatoarele autorizatii:
- autorizatie sanitar veterinara de la DSV-SA (inclusiv implementarea unui ghid de bune practici - nu toata lumea il are, dar legea il prevede - depinde de d-voastra, daca va decideti sa il implementati);
- obtinerea autorizatiei de functionare din partea primariei (nu este ceruta de toate primariile; depinde de primaria pe raza careia va desfasurati activitatea);
- SSM (sanatate si securitate in munca, fosta "protectia muncii");
- SU (situatii de urgenta, fostul PSI);
- alte demersuri, in functie de caz (de exemplu, terasa sezoniera).

Foarte probabil, veti dori sa amplasati o reclama.
Demersurile implica intocmirea unui dosar pentru obtinerea Certificatului de Urbanism si, ulterior, un dosar pentru obtinerea Autorizatie de constructie.

Pentru acest domeniu de activitate nu este necesara autorizarea la mediu.
In mod uzual, autorizarea la mediu este necesara pentru restaurante/ cantine cu mai mult de 100 locuri.
Ultima modificare: Vineri, 26 Noiembrie 2010
Primoris SRL, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cafe-bar livia.mazare livia.mazare va rog ce autorizatii sunt neesare pentru a functiona un cafe bar? (vezi toată discuția)
Autorizatie comercializare bauturi alcoolice mrs_ivona mrs_ivona Buna ziua! urmeaza sa deschid in curand o cafenea. Am nevoie de autorizatie comercializare bauturi alcoolice si cafea in acest sens? Daca da, care este ... (vezi toată discuția)
Ce autorizatii imi trebuiesc pentru restaurant ? datcumatei datcumatei am obtinut autorizatia de constructie pentru un restaurant sezonier si acum as dorii sa imi spuna cineva care sunt urmatorii pasi !!!unde sa ma duc si ce ... (vezi toată discuția)