Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatie comercializare bauturi alcoolice
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatie comercializare bauturi alcoolice

Buna ziua!

urmeaza sa deschid in curand o cafenea. Am nevoie de autorizatie comercializare bauturi alcoolice si cafea in acest sens? Daca da, care este procedura de obtinere a acesteia? #-o

Multumesc.
Buna ziua,

Pentru infiintarea unui cafe-bar, primele demersuri se fac la Registrul Comertului (infiintarea punctului de lucru, sau evetual, a firmei, daca aceasta nu a fost, deja, infiintata..) si obtinerea Certificatului Constatator cu activitatile desfasurate.

In vederea functionarii, vor fi necesare urmatoarele autorizatii:
- autorizatie sanitar veterinara (de la DSV-SA si eventual implementare HACCP);
- obtinerea autorizatiei de functionare din partea primariei (in Bucuresti exista si o taxa anuala de 3000 lei);
- SSM (sanatate si securitate in munca, fosta "protectia muncii");
- SU (situatii de urgenta, fostul PSI);
- licentele de difuzare a muzicii ambientale;
- mediu (daca locatia are peste 100 de locuri);
- alte demersuri, in functie de caz (de exemplu, terasa sezoniera).

Nu este necesara obtinerea nici unei autorizatii de vanzare bauturi alcoolice, cafea, etc ! Probabil, faceti o confuzie..

Foarte probabil, veti dori sa amplasati o reclama.
Demersurile implica intocmirea unui dosar pentru obtinerea Certificatului de Urbanism si, ulterior, un dosar pentru obtinerea Autorizatie de constructie.
Nu voi intra in detalii..