avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatie comercializare bauturi alcoolice
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatie comercializare bauturi alcoolice

Buna ziua!

urmeaza sa deschid in curand o cafenea. Am nevoie de autorizatie comercializare bauturi alcoolice si cafea in acest sens? Daca da, care este procedura de obtinere a acesteia? #-o

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Primoris SRL , Consilier juridic 18:05, 23 August 2010
Buna ziua,

Pentru infiintarea unui cafe-bar, primele demersuri se fac la Registrul Comertului (infiintarea punctului de lucru, sau evetual, a firmei, daca aceasta nu a fost, deja, infiintata..) si obtinerea Certificatului Constatator cu activitatile desfasurate.

In vederea functionarii, vor fi necesare urmatoarele autorizatii:
- autorizatie sanitar veterinara (de la DSV-SA si eventual implementare HACCP);
- obtinerea autorizatiei de functionare din partea primariei (in Bucuresti exista si o taxa anuala de 3000 lei);
- SSM (sanatate si securitate in munca, fosta "protectia muncii");
- SU (situatii de urgenta, fostul PSI);
- licentele de difuzare a muzicii ambientale;
- mediu (daca locatia are peste 100 de locuri);
- alte demersuri, in functie de caz (de exemplu, terasa sezoniera).

Nu este necesara obtinerea nici unei autorizatii de vanzare bauturi alcoolice, cafea, etc ! Probabil, faceti o confuzie..

Foarte probabil, veti dori sa amplasati o reclama.
Demersurile implica intocmirea unui dosar pentru obtinerea Certificatului de Urbanism si, ulterior, un dosar pentru obtinerea Autorizatie de constructie.
Nu voi intra in detalii..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cafe-bar livia.mazare livia.mazare va rog ce autorizatii sunt neesare pentru a functiona un cafe bar? (vezi toată discuția)
Pentru covrigarie avril_dor avril_dor As dori sa stiu daca pentru o covrigarie este nevoie de autorizatie de mediu si contract cu firma de salubritate (vezi toată discuția)
Organizare petreceri copii loreen06 loreen06 Buna ziua,am un SRL la care doresc sa adaug cod Caen-9329-alte activitati recreative... pentru a putea organiza petreceri pentru copii.intrebarile mele ar f ... (vezi toată discuția)