Forum Discuţii juridice Executare silită termenul executarii silite
Discuție deschisă în Executare silită

termenul executarii silite

Daca in intervalul legal de 6 luni prevazut de codul de procedura civila ( nu mai stiu articolul ) nu s-a luat nici o masura pentru executarea silita si nu s-a trimis nici o somatie de executare de la un executor judecatoresc mai este in termen posibilitatea executarea silite a unei hotarari judecatoresti obtinute in anul 2005 ? ( stiu ca termenul este de 3 ani dar sa fie respectata procedura de executare silita altfel...)
Felicitari in acest caz!!!
Ati inteles ceea ce am spus.
Stiti multe lucruri despre executarea silita.:)

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Felicitari in acest caz!!!
Ati inteles ceea ce am spus.
Stiti multe lucruri despre executarea silita.:)

avocat Claudiu Lascoschi

Ei...nu se poate spune ca stiu multe. Nici vorba, sunteti amabil. Numai ca avand ajutorul dvs ma descurc mult mai usor. Va multumesc tuturor.
:)
dorinv, utilizator
elis a scris:

3. Dreptul de a cere executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. Termenul de prescripţie începe să curgă de la data când se naşte dreptul de a cere executarea silită, adica de la data cand a ramas definitiva si irevocabila hotararea.

Vin cu "ochiul vigilent" si fac o c corectie:

... cand a ramas definitiva ori a devenit irevocabila.

Este o nuanta foarte importanta, pentru cunoscatori :)
=D>
mea culpa .......

:offtopic:
ar trebui sa modificam toate mesajele in care apare aceasta notiune definitiva si irevocabila , nu numai unul :)
@dorinv:
Uite hotariri CEDO care te intereseaza:
www.avocatnet.ro/content/for...