avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită termenul executarii silite
Discuție deschisă în Executare silită

termenul executarii silite

Daca in intervalul legal de 6 luni prevazut de codul de procedura civila ( nu mai stiu articolul ) nu s-a luat nici o masura pentru executarea silita si nu s-a trimis nici o somatie de executare de la un executor judecatoresc mai este in termen posibilitatea executarea silite a unei hotarari judecatoresti obtinute in anul 2005 ? ( stiu ca termenul este de 3 ani dar sa fie respectata procedura de executare silita altfel...)
Cel mai recent răspuns: wiki38 , utilizator 13:58, 17 Februarie 2011
Felicitari in acest caz!!!
Ati inteles ceea ce am spus.
Stiti multe lucruri despre executarea silita.:)

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Felicitari in acest caz!!!
Ati inteles ceea ce am spus.
Stiti multe lucruri despre executarea silita.:)

avocat Claudiu Lascoschi


Ei...nu se poate spune ca stiu multe. Nici vorba, sunteti amabil. Numai ca avand ajutorul dvs ma descurc mult mai usor. Va multumesc tuturor.
:)
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Martie 2008
dorinv, utilizator
elis a scris:


3. Dreptul de a cere executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. Termenul de prescripţie începe să curgă de la data când se naşte dreptul de a cere executarea silită, adica de la data cand a ramas definitiva si irevocabila hotararea.


Vin cu "ochiul vigilent" si fac o c corectie:

... cand a ramas definitiva ori a devenit irevocabila.

Este o nuanta foarte importanta, pentru cunoscatori :)
=D>
mea culpa .......

:offtopic:
ar trebui sa modificam toate mesajele in care apare aceasta notiune definitiva si irevocabila , nu numai unul :)
@dorinv:
Uite hotariri CEDO care te intereseaza:
www.avocatnet.ro/content/for...

Alte discuții în legătură

Executare dorinv dorinv speta: o executare silita. Cerea de executare facuta in 2003, executorul obtine incuviintarea executarii. Face poprire pe conturile debitorului. Intervin niste ... (vezi toată discuția)
Creante fiscale-amenzi crisenz crisenz Buna dimineata! As dori sa stiu daca se mai poate pune in aplicare, astazi, un titlu executoriu intocmit de directia impozite si taxe a primariei in anul ... (vezi toată discuția)
Executare silita contract telefonie radoimarian radoimarian Buna ziua, Ieri am primit o somatie de la un cabinet executor judecatoresc cu suma 6000 ron referitor la un contract telefonie mobila incheiat in anul 2003 ... (vezi toată discuția)