Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Termen pentru recurs?!
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Termen pentru recurs?!

Buna seara. Am citeva intrebari la care v-as ruga sa aveti bunavointa de a ma lamuri. Sunt reclamanta intr-un proces( pe fond) in care mi s-a respins actiunea ca insuficient timbrata. -,,Anuleaza ca netimbrata actiunea. Definitiva.Cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare''. Intrebare : 1-Comunicare- atunci cind primesc hotarirea acasa? sau trebuie sa merg eu sa o iau de la judecatorie? 2- Daca pot declara recurs, acesta se va judeca tot de judecatorie (mentionez ca nu s-a intrat in dezbaterea fondului) sau va merge la tribunal ? Va multumesc frumos pt raspunsuri.
Momentul comunicarii este momentul in care primiti acasa sentinta. Din acel moment curge termenul de 15 zile.
Recursul se depune la instanta care a pronuntat sentinta, iar aceasta instanta trimite dosarul Tribunalului pentru solutionarea recursului.
Daca vi s-a pus in vedere sa achitati timbrajul si nu v-ati indeplinit obligatia anterior pronuntarii sentintei, mi-e greu sa cred ca o sa vi se admita recursul. In cazul in care ati achitat si chitanta nu a ajuns la dosar, solicitati casarea sentintei cu trimitere spre rejudecare la instanta de fond.
1.Hotararea instantei de fond se va comunica la domiciliul dvs.indicat in actiune.
2.Recursul se declara in termen de 15 de la comunicare si se depune la instanta a carei hotarare se ataca.
3.Recursul se judeca la instanta urmatoare in grad, adica la tribunal.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
din 3000 ron cit era taxa ,am achitat 1100ron.Mai am vreo sansa sa-mi admita recursul?