Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Raspundere civila delictuala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Raspundere civila delictuala

As dori sa va cer un sfat .

In speta - clientul (persoana juridica ) apeleaza la un service auto pentru a inlocui o piesa a motorului (turbosuflanta)
Service-ul demonteaza mai multe componente ale mototrului decat este necesar pentru efectuarea operatiei solicitate , in scopul de a se asigura ca nu exista uzuri interne - pentru a putea oferi garantie de functionare a piesei inlocuite.
In perioada de garantie , motorul incepe sa bata si se sparge , constatandu-se de catre un alt service auto , culpa primului service , care nu a strans suficient un surub pe care l-a demontat initial pentru verificari.

Serviceul 1 nu-si asuma responsabilitatea daunei , clientul solicita instantei atragerea raspunderii civile delictuale service1

In probatoriu , ar fi bine sa includ o constatare facuta de catre un alt serviceautorizat , o expertiza tehnica , sau ce fel de probe sunt admise in astfel de cazuri, pentru a nu intra in detalii foarte tehnice in cererea de chemare in judecata ???

Va multumesc
Eu unul prefer sa merg pe ideea unei probe beton armat si sa nu ma las pe mana unui expert judiciar ales de instanta.