Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca

Societate comerciala, 22 de angajati
Am nevoie de contract colectiv de munca?
In ce conditii am nevoie de un contract colectiv de munca?

Va multumesc!
Baya legala
Legea nr. 130/1996 republicată privind contractul colectiv de muncă;
Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii, cu modificările si completările ulterioare;
Contractul unic naÑional în vigoare si contractele colective la nivel superior.

Negocierea colectivă este obligatorie la nivel de unitate, cu exceptia cazului când unitatea are mai putin de 21 de salariati si se face în conditiile stabilite prin art. 3 - 6 din Lg.130/1996 privind contractul colectiv de muncă , republicată. Negocierea are loc anual.
Popa Adrian, Contabil
Daca aveti sau nu aveti nevoie de contract colectiv de munca numai dumneavoastra puteti sti.
Cert este ca nu va obliga nicio lege sa aveti.
rosu gheorghe, utilizator
Multumesc!
rosu gheorghe a scris:

Daca avati sau nu aveti nevoie de contract colectiv de munca numai dumneavoastra puteti sti.
Cert este ca nu va obliga nicio lege sa aveti.

21 salariati si peste, este obligatoriu.
Popa Adrian, Contabil
lucian__ a scris:

rosu gheorghe a scris:

Daca avati sau nu aveti nevoie de contract colectiv de munca numai dumneavoastra puteti sti.
Cert este ca nu va obliga nicio lege sa aveti.

21 salariati si peste, este obligatoriu.

Din pacate este obligatorie doar negocierea nu si incheierea contractului colectiv de munca la nivel de angajator.
De sapte ani de cand am infiintat sindicatul si sunt si presedintele lui m-am chinuit sa inchei un contract colectiv de munca si nu s-a putut pentru ca angajatorul nu vrea.
Nu vrea sa accepte nici clauzele minime din contractul pe ramura nici pe cele la nivel national.
M-am ales cu concedierea mea si atat.