avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca

Societate comerciala, 22 de angajati
Am nevoie de contract colectiv de munca?
In ce conditii am nevoie de un contract colectiv de munca?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: rosu gheorghe , utilizator 17:38, 29 Noiembrie 2010
Baya legala
Legea nr. 130/1996 republicată privind contractul colectiv de muncă;
Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii, cu modificările si completările ulterioare;
Contractul unic naÑional în vigoare si contractele colective la nivel superior.

Negocierea colectivă este obligatorie la nivel de unitate, cu exceptia cazului când unitatea are mai putin de 21 de salariati si se face în conditiile stabilite prin art. 3 - 6 din Lg.130/1996 privind contractul colectiv de muncă , republicată. Negocierea are loc anual.
Ultima modificare: Luni, 29 Noiembrie 2010
Popa Adrian, Contabil
Daca aveti sau nu aveti nevoie de contract colectiv de munca numai dumneavoastra puteti sti.
Cert este ca nu va obliga nicio lege sa aveti.
Ultima modificare: Luni, 29 Noiembrie 2010
rosu gheorghe, utilizator
Multumesc!
rosu gheorghe a scris:

Daca avati sau nu aveti nevoie de contract colectiv de munca numai dumneavoastra puteti sti.
Cert este ca nu va obliga nicio lege sa aveti.


21 salariati si peste, este obligatoriu.
Ultima modificare: Luni, 29 Noiembrie 2010
Popa Adrian, Contabil
lucian__ a scris:

rosu gheorghe a scris:

Daca avati sau nu aveti nevoie de contract colectiv de munca numai dumneavoastra puteti sti.
Cert este ca nu va obliga nicio lege sa aveti.


21 salariati si peste, este obligatoriu.


Din pacate este obligatorie doar negocierea nu si incheierea contractului colectiv de munca la nivel de angajator.
De sapte ani de cand am infiintat sindicatul si sunt si presedintele lui m-am chinuit sa inchei un contract colectiv de munca si nu s-a putut pentru ca angajatorul nu vrea.
Nu vrea sa accepte nici clauzele minime din contractul pe ramura nici pe cele la nivel national.
M-am ales cu concedierea mea si atat.

Alte discuții în legătură

Contract colectiv de munca ContSters147374 ContSters147374 Daca o societate cu mai mult de 21 de angajati nu are contract colectic de munca, este obligata sa respecte conditiile minime din contractul colectiv de ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca caniculesei caniculesei va rog, daca poate sa-mi spuna cineva daca la un SRL este obligatoriu contractul colectiv de munca. Multumesc! (vezi toată discuția)
Obligativitate contract colectiv de munca la nivel de societate floriceld floriceld Doresc sa stiu daca este obligatoriu ca o societate comerciala cu 500 de angajati este obligata prin lege sa aiba Contract colectiv de munca. Daca da, va rog ... (vezi toată discuția)