Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj la divort bunuri firma
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj la divort bunuri firma

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea speta:
Doresc sa divortez de sotul meu. Sunt unic actionar la firma mea- un SRL.
Cu ocazia divortului sotul meu isi cere partea lui si din activele firmei mele, pe care am deschis-o in timpul casatoriei. Problema si mai mare este ca am si credit la banca luat pe firma, si bineinteles ca nu vrea sa impartim si restituirea creditului, doar impartirea bunurilor firmei.
Va rog sa-mi spuneti ce rezolvare da Legea in cazul meu.
Va multumesc,
Cu respect,
Cecilia
buna ziua.
SRL nu intra in masa partajabila . pot fi partajate doar partile sociale .
Aşa este ce spune colega mea dar va-ş recomanda să discutaţi cu un avopcat care vă poate spune mai multe şi care nu se pot rezolvape acest forum.