Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Punct de lucru

Pasii si documentele necesare deschiderii unui punct de lucru (magazin alimentar)
Buna ziua !
Trebuie :
1. Hotarare AGA sau decizie ( in caz ca este cu adinistrator unic)
2. Act aditional la actele constitutive ale societatii
3. Taxa judiciara de timbru .
4. 2 timbre judiciare
5. Daca deschideti si activitatea trebuie sa depuneti toata documentatia de autorizare a punctului de lucru (mediu, PSI, sanitara, sanitar-veterinara, protectia muncii, in functie de obiectul de activitate).
6. Imputernicirea persoanei care se ocupa de formalitati( daca este cazul).
La Registrul Comertului se gasesc si toate formularele necesare. Primul drum trebuie facut acolo.
Cu stima !
Declararea punctului de lucru la Administratia Financiara

Dupa deschiderea punctului de lucru (adica dupa ce au fost eliberate documentele referitoare la acest lucru de catre Registrul Comertului), punctul de lucru trebuie declarat la Administratia Financiara in raza careia va aflati cu sediul social al societatii. Aceasta se va face in termen de 30 de zile. Daca punctul de lucru are mai mult de 5 angajati, este vorba de un sediu secundar ce va trebui declarat si la administratia financiara in raza careia se afla sediul social al societatii si la administratia financiara in raza careia se afla sediul secundar (adica punctul de lucru).

Si bineintels va trebuie si reg. unic de control si casa de marcat,avind in vedere obiectul activitati.
Si documentele care dovedesc existenta si dreptul utilizarii spatiului (acte de proprietate, de inchiriere etc.), care vad ca au fost omise;)
Cat priveste declaratii la Administratia finantelor publice locale, acest fapt este necesar numai daca detineti imobilul in proprietate ori alte bunuri mobile impozabile local (auto). Daca nu, atunci nu este necesara decat declararea la ANAF, in situatia in care aveti mai mult de 5 angajati. Plus cele indicate mai inainte, de ante...scriitorii:) mei.
Pentru infiintarea unui punct de lucru aveti nevoie de urmatoarele documente:
- dovada sediului punctului de lucru (contract de comodat sau contract de inchiriere inregistrat la Administratia Financiara)
- Hotararea asociatilor privind infiintarea punctului de lucru
- Act aditional
- Act Constitutiv actualizat
- contor de cuvinte pentru actul aditional
- cerere de inregistrare (formular tip ONRC)
- Declaratie Model 2 pentru autorizarea activitatilor ce urmeaza a fi desfasurate la punctul de lucru (formular tip ONRC)
- Copie CI Asociati
- Taxe de registru
Documentele sus mentionate trebuie inregistrate la Oficiul Registrului Comertului in vederea obtinerii autorizatiei.
Nagy Noemi