Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 acte necesare
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

acte necesare

Buna ziua,

care sunt pasii de urmat pentru completarea actului constitutiv, al unui SRL, cu mai multe coduri CAEN si inregistrarea acestuia la Reg Com? Precizez ca anterior a fost actualizat conform CAEN rev 2.

Multumesc.
Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului a menţiunilor privind modificarea obiectului de activitate (completare, extindere, reformulare, precizare domeniu şi activitate principală, schimbarea domeniului şi activităţii principale) le gasiti aici :
[ link extern ]
Pentru extinderea obiectului secundar de activitate sunt necesare urmatoarele documente:
-Hotararea Asociatului Unic sau al Asociatilor privind modificarile aduse
-Act aditional
-Act Constitutiv actualizat
-Contor de cuvinte pentru actul aditional
-Cerere de Inregistrare (formular tip ONRC)
-Declaratie Model 2 sau 3 pentru autorizarea activitatii
-taxe de registru
Dosarul se inregistraza la ORC pentru obtinrea autorizatiilor.

Nagy Noemi
Pentru modificarea actului constitutiv al unei persoane juridice sunt necesare urmatoarele documente :
- hotararea adunarii generale a asociatilor (fondatori) in sensul modificarii actului constitutiv, respectiv al obiectului de activitate al firmei prin introducerea unor noi domenii de activitate conform cod CAEN ;
- act aditional prin care consemneaza hotararea adunarii generare a asociatilor ;
- cerere de mentiuni RC ;
- taxe aferente.
Actul constitutiv actualizat va trebui intocmit si datat de un avocat sau poate si consilierul juridic al societatii sa il intocmeasca?
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile detaliate.

Cu stima,
suciu_diana, utilizator
Hotararea, actul aditional si Actul constitutiv actualizat poate fi intocmit si de consilierul juridic al societatii.

Nagy Noemi