Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general asigurare sanatate contract timp partial
Discuție deschisă în Contabilitate în general

asigurare sanatate contract timp partial

In cazul unui contract de munca cu timp partial,respectiv o ora pe saptamana,functia de baza,angajatul beneficiaza de asigurare de sanatate ? Multumesc .
beneficiaza. are aceleasi drepturi ca si salariatul cu norma intreaga.
nu conteaza daca e functie de baza sau nu , daca exista incheiat un contract individual de munca se retine contributia ptr asigurari sociale de sanatate.
este irelevant intervalul orar, este asigurat ca salariat, L.95/2006, art.257, al.2, lit.a.
office.carmen a scris:

In cazul unui contract de munca cu timp partial,respectiv o ora pe saptamana,functia de baza,angajatul beneficiaza de asigurare de sanatate ? Multumesc .

Se poate incheia contract de munca co 1 ora/saptamana?:-/:-/
un c.i.m. se poate incheia si pentru 1 ora pe luna. nu exista nicio prevedere legala care sa stabileasca durata minima de munca pentru un c.i.m..B-)