avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA, norma de venit, neinregistrat scopuri TVA, ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA, norma de venit, neinregistrat scopuri TVA, declaratia 392B nedepusa

Buna, sunt PFA norma de venit, neinregistrat in scopuri de TVA. Am inteles ca avand venituri peste 10.000 €, sub 119.000 RON in anii 2007,2008,2009 as fi avut obligatia depunerii declaratiei 392B. As dori sa stiu de ce amenda sunt pasibil, si daca este cate o amenda pentru fiecare declaratie?!? Se poate drege busuiocu cumva?
Multumiri
Cel mai recent răspuns: robilix , utilizator 10:17, 3 Februarie 2011
Va postez un link care va va ajuta.Ocupa mult spatiu si nu are rost sa postez ghidul.
www.finanteiasi.ro/formulare/ghidul_decl_tva.pdf
Verificati cu atentie daca trebuia sa o depuneti.
@ Simona, va multumesc! Cel putin vad cuantumul amenzilor. Totusi este cel din PDF sau este altul sau fiecare administratie financiara cu sumele ei?!? Depunerea cu intarziere din proprie initiativa - 750 RON, in urma controlului 1000 RON, nu-i mare dferenta :) ...
Prin alta parte am citit 2000-3500 RON PF, 11.000-14.000 RON PJ ...
Ultima modificare: Miercuri, 8 Decembrie 2010
Popu, utilizator
Pentru PFA la norma de venit - neplatitor de TVA.

V. Achizitii de la ...
Fiind pe norma pe venit, nu am cerut / tinut facturi pe PFA. Ce trec acolo?

multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 392b pentru 2010, fara limita inferioara Popu Popu Din cate se pare declaratia 392B pentru anul 2010 va fi depusa de toate persoanele neinregistrate in scopuri de TVA si care nu au depasit plafonul TVA (119.000 ... (vezi toată discuția)
Declaratii 2010 pfa norma de venit neplatitor de tva Marius_MX Marius_MX Salut, Pentru un PFA cu norma de venit neplatitor de tva. Fac doar facturi externe. Trebuie sa depun declaratii pentru anul 2010? Daca da ce trebuie sa depun ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392b Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA Pentru o persoana fizica care a realizat venituri din drepturi de autor in anul 2009 trebuia depusa declaratia 392B? (vezi toată discuția)