Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA, norma de venit, neinregistrat scopuri TVA, ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA, norma de venit, neinregistrat scopuri TVA, declaratia 392B nedepusa

Buna, sunt PFA norma de venit, neinregistrat in scopuri de TVA. Am inteles ca avand venituri peste 10.000 €, sub 119.000 RON in anii 2007,2008,2009 as fi avut obligatia depunerii declaratiei 392B. As dori sa stiu de ce amenda sunt pasibil, si daca este cate o amenda pentru fiecare declaratie?!? Se poate drege busuiocu cumva?
Multumiri
Va postez un link care va va ajuta.Ocupa mult spatiu si nu are rost sa postez ghidul.
www.finanteiasi.ro/formulare/ghidul_decl_tva.pdf
Verificati cu atentie daca trebuia sa o depuneti.
@ Simona, va multumesc! Cel putin vad cuantumul amenzilor. Totusi este cel din PDF sau este altul sau fiecare administratie financiara cu sumele ei?!? Depunerea cu intarziere din proprie initiativa - 750 RON, in urma controlului 1000 RON, nu-i mare dferenta :) ...
Prin alta parte am citit 2000-3500 RON PF, 11.000-14.000 RON PJ ...
Popu, utilizator
Pentru PFA la norma de venit - neplatitor de TVA.

V. Achizitii de la ...
Fiind pe norma pe venit, nu am cerut / tinut facturi pe PFA. Ce trec acolo?

multumesc