Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Am intarziat cu plata impozitelor ....ce poate insemna ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Am intarziat cu plata impozitelor ....ce poate insemna asta?

Buna ziua , dupa cum spune si titlul am o intarziere la plata TVA de cca 1 luna de zile si la plata contributiilor sociale ...CAS etc de cca 2 saptamani, tin sa precizez ca singurul angajat pe II sunt eu. Ce se intampla daca se amana plata datoriilor pana in luna ianuarie??? Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc anticipat.
Buna ziua

Începând cu 1 iulie 2010, pentru neachitarea la scadenta a obligatiilor fiscale principale se datoreaza penalitati de întârziere, calculate astfel:
a) daca stingerea se realizeaza în primele 30 de zile de la scadenta, nu se datoreaza ai nu se calculeaza penalitati de întârziere pentru obligatiile fiscale principale stinse;
b) daca stingerea se realizeaza în urmatoarele 60 de zile, nivelul penalitatii de întârziere este de 5% din obligatiile fiscale principale stinse;
c) dupa împlinirea termenului prevazut la lit. b), nivelul penalitatii de întârziere este de 15% din obligatiile fiscale principale ramase nestinse

Dobânzile se calculeza prin aplicarea cotei de 0,05% în perioada 01.07.2010 - 30.09.2010, respectiv a cotei de 0,04% începând cu data de 01.10.2010, pentru fiecare zi de întârziere, începând cu ziua imediat urmatoare termenului de scadenta si pâna la data stingerii sumei datorate inclusiv.

OUG nr. 39/2010 publicata în
Monitorul Oficial nr. 278 / 28.04.2010
OUG nr. 88/2010 publicata în
Monitorul Oficial nr. 669/30.09.2010
Popa Adrian, Contabil