Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... redeschidere pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

redeschidere pfa

In luna mai reg comertului mi-a radiat pfa fara sa ma notifice
pe site este trecut in baza legii 300/2004 art 13 nu pare sa aiba legatura
Din cate mi s-a spus au radiat pfa pentru ca nu avea codul caen preschimbat
Ce pot face sa redeschid acest pfa cu acelasi nume si acelasi cui
Trebuie sa infiintati un nou PFA, dar nu veti avea acelasi numar de inregistrare la Registrul Comertului si acelasi CUI.
Actele necesare pentru a astfel de PFA sunt:
- dovada pregatirii profesionale sau de dovada experientei profesionale (diploma sau copie Carte de munca din care sa reiasa faptul ca aveti cel putin 2 ani experienta in domeniul in care doriti sa desfasurati activitatea, sau certificat de producator)
- dovada sediu (contract de inchiriere sau contract de comodat)
- specimen de semnatura (autentificat la notar)
- cerere de inregistrare (formular tip ONRC)
- declaratie pentru autorizarea activitatii (formular tip ONRC)
- copie CI
- taxe de registru
Dosarul cu actele sus mentionate se va inregistra la ORC din judetul in care doriti sa infiintati PFA, in vederea obtinerii autorizatiei.
Nagy Noemi
PFA-ul a fost radiat in baza OUG 44/2008, art. 39 alin. 2. Aveati obligatia legala ca in termen de 2 ani sa preschimbati certificatul de inregistrare. Nu e nicio problema, infiintati alt PFA. Detalii inmatriculare aici: [ link extern ]