Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... facturare prin email ?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

facturare prin email ?

Buna,

Sunt administratorul unei firme de web development, majoritatea clientiilor sunt din strainatate. Pana acum am trimis facturi in format PDF generat in OpenOffice si am trimis prin e-mail.

Am auzit de noua lege aparut in 1 Ianuarie 2008 despre facturare electronica.

1. Daca trimit facturi prin e-mail trebuie sa conformez legii? (omologarea calculatorului, semnatura electornica,etc...)

2. Am auzit ca facturarea electronica (legea din 1 ian.) este diferita de facturi trimise prin e-mail. Daca trimit in continuare prin e-mail trebuie sa trimit si prin posta? Daca da, care lege reglementeaza asta? (am auzit ca toate facturile trebuie trimise si prin posta in Uniunea Europeana)

Inregistrarea operatiunilor comerciale prin mijloace electronice a fost reglementata prin Legea nr. 260 din 19 iulie 2007. Noul act normativ creeaza cadrul legal pentru facturarea electronica si stabileste reguli privind asigurarea securitatii emiterii si transmiterii facturilor in forma electronica.
Atat factura în forma electronica, cat si bonul fiscal sau chitanta in forma electronica trebuie sa intruneasca toate conditiile impuse de lege, ca si cele de pe suport de hartie, dar trebuie sa poarte marca temporala, care certifica momentul emiterii, si sa fie semnate cu semnatura electronica.
Emiterea facturilor se face exclusiv într-una dintre urmatoarele doua modalitati, la alegerea emitentului: în forma electronica sau pe suport de hârtie. Emitentul poate opta pentru schimbarea modalitatii de emitere, cu notificarea Ministerului Economiei si Finantelor. Acesta mai este obligat sa tina evidenta facturilor electronice emise într-un registru electronic de evidenta si sa mentioneze existenta unui exemplar pe suport de hârtie, daca este cazul.

Cornel Vasile, Consilier juridic