Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Modalitati recunoastere paternitate/drepturi aferente ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Modalitati recunoastere paternitate/drepturi aferente dupa caz

Ma intereseaza ce drepturi are copilul in urma fiecarei variante de recunoastere (pensie alimentara, mostenire) (certificat de nastere deja intocmit dar cu liniuta in dreptul tatalui):

1) cu proces de paternitate
2) de buna voie prin declaratie notariala dar fara completare nume in certificat
3) de buna voie prin declaratie la starea civila cu completare nume tata in certificatul de nastere.

Ma intereseaza doar sa am ceva la mana in cazul in care tatal va uita pe viitor de noi si as vrea sa-i ramana copilului ceva de pe urma sa. E de acord cu o pensie alimentara neoficial, discret dar totusi as vra sa am un inscris la mana e care sa-l pot folosi daca nu-si mai respecta cuvantul dat si sa pot, sper, sa-l actionez in instanta daca a trecut mai mult de un an.

Cea mai discreta metoda, banuiesc ca este cea de la pct. 2 caci asa numele lui nu va aparea pe nici un document oficial dar nu stiu daca-mi este de folos in cazul unui deces, daca da drept de mostenire copilului si daca pot s-o folosesc in vreun proces in cazul in care isi uita promisiunile dupa un an si eu nu mai am cum sa-l actionez in judecata (parca nu am voie decat in termen de un an caci nu pot inainta proces dupa un an in numele minorului.
Art. 57 Codul familiei:
Copilul conceput şi născut în afară de căsătorie poate fi recunoscut de către tatăl său; după moartea copilului, acesta poate fi recunoscut numai dacă a lăsat descendenţi fireşti.
Recunoaşterea se face prin declaraţie făcută la serviciul de stare civilă, fie o dată cu înregistrarea naşterii, fie după această dată; recunoaşterea poate fi făcută şi prin înscris autentic sau prin testament.
Recunoaşterea, chiar făcută prin testament, nu se poate revoca.
geo_m_14 a scris:

Ma intereseaza ce drepturi are copilul in urma fiecarei variante de recunoastere (pensie alimentara, mostenire) (certificat de nastere deja intocmit dar cu liniuta in dreptul tatalui):

1) cu proces de paternitate
2) de buna voie prin declaratie notariala dar fara completare nume in certificat
3) de buna voie prin declaratie la starea civila cu completare nume tata in certificatul de nastere.

Ma intereseaza doar sa am ceva la mana in cazul in care tatal va uita pe viitor de noi si as vrea sa-i ramana copilului ceva de pe urma sa. E de acord cu o pensie alimentara neoficial, discret dar totusi as vra sa am un inscris la mana e care sa-l pot folosi daca nu-si mai respecta cuvantul dat si sa pot, sper, sa-l actionez in instanta daca a trecut mai mult de un an.

Cea mai discreta metoda, banuiesc ca este cea de la pct. 2 caci asa numele lui nu va aparea pe nici un document oficial dar nu stiu daca-mi este de folos in cazul unui deces, daca da drept de mostenire copilului si daca pot s-o folosesc in vreun proces in cazul in care isi uita promisiunile dupa un an si eu nu mai am cum sa-l actionez in judecata (parca nu am voie decat in termen de un an caci nu pot inainta proces dupa un an in numele minorului.

Cat timp numele lui nu apare in certificatul de nastere al minorului nu puteti invoca in instanta nici un drept. Drepturile pe care copilul le are si le cere de la tatal lui (persoana a carui nume apare in certificat) sunt aceleasi indiferent de calea pe care se ajunge ca respectivul sa fie considerat tata (si anume punctul 1 sau 3). Punctul 2, asa cum l-ati prezentat dvs., este doar jumatate de drum.
Daca acceptati o pensie neoficiala nu aveti nici o posibilitate sa vi se garanteze ca va veni la intervale regulate. Singura modalitate va fi sa il amenintati periodic ca il dati in judecata insa nu vad sensul unei situatii de genul acesta. Normal este sa va intelegeti ''discret'', fara tamabalau, si sa mearga la starea civila sa recunoasca minorul. Apoi cereti in instanta incredintarea minorului catre dvs. (asta va permite sa il scoateti din tara cand doriti fara acordul tatalui) si stabilirea unei pensii alimentare. In alta oridine de idei, stabilirea paternitatii in instanta este un drept imprescripribil al minorului. Mama il poate exercita in nume propriu de la 0 la 1 an si de la 2 pana la 18 ani, mama il exercita in numele minorului.