Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract telefonie/internet
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract telefonie/internet

am contractul standard de la rcs rds pt internet si cablu din 2006 ...acum cateva zile am decis sa reziliez contractul... fost la un birou rds cu o cerere scrisa pentru a rezilia contractul...reprezentantul rcs mi a inregistrat cererea...mi a dat un nr de inregistrare...fiind cu plata la zi....si conform contractului dupa 30 zile ..contractul se inchide
Ulterior am primit telefon de la reprez rds rcs ca nu se va inchide contractul pt care am facut cerere...pt urm motive..
chiar daca am plata la zi...nu e suficient..tr sa platesc o luna in avans...si dupa va trebui sa fac cerere de reziliere contract...in fornatul lor standard..

e corect sa fiu constrans cu o asemenea clauza??

Daca contractul nu a fost incheiat pe o perioada determinata de timp (2 ani, 1 an) atunci aveti dreptul sa reziliati cu preavizul din contract. Si aveti obligatia sa platiti pana la acea data.
Deci de la data depunerii cererii, contractul se va derula inca cele 30 zile de preaviz, si tot pana la acea data trebuie sa achitati serviciul.
Deci nu sunteti constrans cu nimic, contractul inceteaza dupa cele 30 zile, timp in care ambele parti trebuie sa isi indeplineasca obligatiile, de punere la dispozitie a serviciului respectiv de plata.
Va multumesc pt raspuns. Contractul a fost incheiat pe o perioada nedeterminata..