Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... raspuns
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

raspuns

ce este tradivitatea?
nimic.
daca e vb de tardiv, e "prea tarziu"
De exemplu, daca trebuia sa depuneti un act intr-un anumit termen, sa zicem 15 zile si il depuneti intr-a 16-a, va fi respins ca introdus tardiv.
tardivitatea in termenul legal al legii juridic vorbind .va multumesc
Inseamna ca termenul limita stabilit de lege a fost depasit. Iar o cerere formulata dupa acest termen este repinsa ca tardiva.
Trebuie sa cautati si sa gasiti motive in aparare cu privire la situatia respectiva, dar cred ca veti avea nevoie de ajutor din punct de vedere juridic.

Av. Zodila Elena
www.onlinelawyer.ro