Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Valorile alcoolemiei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Valorile alcoolemiei

Intrebare: care sunt valorile alcoolemiei permise si unde pot fi gasite?
Singura prevedere pe care am gasit-o este urmatoarea:" O concentraţie de până în 0,2 g/l alcool pur în sânge - aproximativ o bere sau un pahar de vin – nu mai este considerată infracțiune. Este interzisă însă conducerea unui autovehicul pe drumurile publice dacă ai consumat droguri, ai luat medicamente cu efecte similare stupefiantelor sau ai o îmbibație de 0,15 mg/l alcool pur în aerul expirat, respectiv 0,2 g/l alcool pur în sânge. Această abatare se sancționează cu amendă prevăzută în clasă a V-a de sancțiuni (21 la 50 puncte-amendă) plus cu suspendarea exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 180 de zile. În cazul în care îmbibația alcoolica este de peste 0,5 g/l alcool pur în sânge, faptă constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la unu la cinci ani."
Intreb acest lucru deoarece unui prieten i s-a suspendat permisul, desi alcoolemia constatata cu etilotestul a fost de 0,13 mg/l alcool pur in aerul expirat, deci sub 0,15.
adrianaispas, utilizator
Ce ati gasit dvs nu are corespondent in lege, este o bazaconie.
Toleranta la alcool este 0, până la 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat este contraventie, daca se depaseste se merge obligatoriu la recoltare si se intocmeste dosar penal.
Daca rezulta îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, fapta este considerata infractiune si de regula se trimite in judecata.
Multumesc.
Imi puteti spune unde sunt cuprinse aceste reglemetari de care faceti vorbire?
In OUG 195/2002, HG 1391/2006 si C.P.
Multumesc.