Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Actualizare declaraþie de avere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Actualizare declaraþie de avere

Vă salut! Aş dori să ştiu dacă este obligatorie modificarea imediată a declaraţiei de avere, având în vedere că am cumpărat un nou imobil, la două săptămâni după completarea declaraţiei?! Vă mulţumesc anticipat.
nickro, utilizator
Din legea 176/2010 nu rezulta o astfel de obligatie.
Art 4, alin. 2 din lege prevede ca "Persoanele prevăzute de prezenta lege au obligaţia să depună sau să actualizeze declaraţiile de avere şi declaraţiile de interese anual, cel mai târziu la data de 15 iunie. Declaraţiile de avere se întocmesc după cum urmează: pentru anul fiscal anterior încheiat la 31 decembrie, în cazul veniturilor, respectiv situaţia la data declarării pentru celelalte capitole din declaraţie, potrivit anexei nr. 1"