Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... art 841 c. civ
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

art 841 c. civ

va rog un raspuns :
intr-un contract de donatie cu clauza de uzufruct apare urmatorul citat :
"Noi donatorii avem 6 copii si facem prezenta donatie cu scutire de raport cunoscind disp. art. 841 c. civ. "
Se poate ataca cumva acest contract ? In ce conditii ?

da, daca prin aceea donatie se incalca rezerva succesorala a celorlalti descendenti.
se incalca dar acuma nu stiu ce sanse avem sa castigam o cota din apartament !? tatal meu are grija de bunica mea dar nu o sa primeasca nimic pentru ca apartamentul o sa se vanda si la revedere ! cam cat costa un proces ca acesta si cat dureaza ? multumesc mult
pai ar trebui sa vedeti daca mai sunteti in termen sa solicitati reductiunea liberalitatilor care incalca rezerva succesorala, aceasta se poate cere intr-un termen de 3 ani de la data decesului defunctului.
cat costa si pe ce durata se intinde un proces ca acesta ? bunica mea este inca in viata dar a avut un atac cerebral si sufera de dementa partiala ... am vrea sa incepem procesul dar deocamdata nu avem banii necesari ! multumesc pentru raspunsuri
care sunt pasii ce trebuie urmati in acest proces ?