Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA -extindere activitate
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA -extindere activitate

Am PFA - cu cod CAEN 6202 Activitati de consultanta in tehnologia informatiei (norma fixa de venit) platitor de TVA din luna decembrie anul 2010. Doresc sa-mi extind activitatea sau sa-mi deschid un I.I. pentru un magazin online cod 4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet. Intrebare este daca pot sa desfasor o astfel de activitate daca infiintez o I.I. sau daca imi extind activitatea pe PFA. Eu doresc sa imi pastrez pentru PFA- ul actual norma fixa de venit nedorind sa intr-un in sistemul real de plata. Pot avea si PFA si sa fiu titularul unei I.I ? . Trebuiesc niste calificari (diplome) din care sa rezulte ca pot desfasura activitati de comert online. Multumesc
Daca aveti un PFA nu puteti sa infiintati o II.
Pentru extinderea activitatii PFA aveti nevoie de urmatoarele documente
- dovada pregatirii profesionale sau dovada experientei profesionale pentru noul cod , noua activitate pe care doriti sa o desfasurati
- cerere de inregistrare (formular tip ONRC)
- declaratie Model2 sau 3 pentru autorizarea activitatii
- taxe de registru

Nagy Noemi
In cazul extinderii activitatii cu noul cod CAEN, PFA trebuie sa treaca la sistemul de impozitare in sistem real.