avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Credit cu acte false
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Credit cu acte false

Am o reala problema.Acum cateva luni,vroiam sa fac un imprumut bancar.O cunostiinta,auzindu-ma ca am nevoie de bani si ca am un venit mic,mi-a prezentat pe cineva care s-a oferit sa-mi faciliteze un imprumut.Persoane respectiva mi-a intocmit carte de munca si adeverinte de venit in fals,si am obtinut credit de la 3 banci.o suma destul de mare cca 1miliard de lei vechi din care am dat un comision persoanei "binevoitoare".Problema e urmatoarea...nu mai lucrez,deja am intarziat o luna cu plata ratelor si ma gandesc ca o sa se descopere falsul. Propietati nu am...nu stiu daca bancile m-ar putea executa silit pt ca repet nu am nici un fel de propietati..bunuri mobile sau imobile.Penal ce pot pati avand in vedere cele de mai sus.in speranta unui raspuns si a unor eventuale sfaturi,va multumesc
elis a scris:

Eu cred ca este implicata si SC prin incheierea contractului de munca - prin semnarea si stampilarea contractului,precum si prin inregistrarea lui la ITM - ;)

Daca se dovedeste toate infractiunile expuse de colegi mai sus, pe langa faptul ca se va trece la executarea silita a creditelor obtinute, veti avea de suportat si sanctiuni pe latura penala. In cel mai fericit caz veti primi o pedeapsa cu suspendare .......#-o



Sc nu cred ca are vreo vina. pt ca eu lucrez la sc X unde am carte de munca ,iar creditul a fost obtinut cu documente intocminte in fals la sc Y.
Concret imi poate spune cineva la ce sa ma astept si cum as putea proceda sa-mi usurez situatia?
Vad ca se inmultesc astfel de cazuri,a devenit chiar o moda.Nu vad sau cel putin nu in media,vreo reactie a autoritatilor
elis a scris:

Eu cred ca este implicata si SC prin incheierea contractului de munca - prin semnarea si stampilarea contractului,precum si prin inregistrarea lui la ITM - ;)

Daca se dovedeste toate infractiunile expuse de colegi mai sus, pe langa faptul ca se va trece la executarea silita a creditelor obtinute, veti avea de suportat si sanctiuni pe latura penala. In cel mai fericit caz veti primi o pedeapsa cu suspendare .......#-o



am si eu o problema asemanatoare

Sunt intr-o situatie critica de stres si sa va explic si de ce...in anul 2006 am lucrat la cineva fara nici un act (carte de muca,contract de colaborare etc..) in urma cu cativa ani am avut un accident am fost lovita de o masina si am avut nevoie de 12 operatii..in iunie 2006 mi s-a rupt tija in picior si eram nevoita sa ma operez si aveam nevoie de bani sau mai bine spus mita pentru doctor si am apelat la seful meu...l-am rugat sa imi imprumute 1000 de euro...seful meu fiind un om foarte saritor in ai ajuta pe ceilalti mi-a spus ca are un prieten care lucreaza la banca si poate vorbi cu el sa ma ajute acordandu-mi un credit de 1000 de euro. La cateva zile seful mi-a spus ca trebuie sa imi fac o copie dupa buletin si certificat daca tin bine minte si sa ma prezint la banca insotita de o domnisoara pe data de 27 iulie 2006. M-am prezentat cu copiile dupa buletin si certificat si mi s-a acordat un credit de 5000 euro contra valoarea in leidesi eu cerusem doar 1000 de euro. Dupa ce am iesit din banca acea domnisoara mi-a oprit din bani 4000 de euro spunandu-mi ca sa stau linistita ca cei 4000 euro in plus sunt ai ei si ai ofiterului de credite si ca eu nu trebuie sa platesc pentru ei iar apoi am fost informata ca domnisoara intermediar i-a dat pe langa copia de buletin si certificat ale mele un dosar ce continea copie dupa carte de munca falsa si adeverinta de salariat falsa....aceea firma la care chipurile eu lucram nici nu mai exista de cativa ani. Ofiterul de credite a fost arestat in vara lui 2007 pentru ca dadea credite pe acte false si a avut si telefonul ascultat de aceea a si fost arestat... ofiterul de credite era mana in mana cu seful meu si cu mai multi intermediari. eu am platit cateva luni dar in septembrie 2006 m-am operat si nu am mai putut lucra si nici acum nu am forta de munca sunt inca in recuperare...de cateva luni am inceput sa primesc notificari de la firma de recuperari eos prin care imi cer sa platesc suma de 200 de milioane ori ma cheama in judecata...ce ma intereseaza este ce se intampla daca ma cheama in judecata si nu ma prezint...sau daca chemandu-ma in judecata pot afla ca actele erau false si ce pot pati in acest caz? inchisoare? mentionez ca nu am nici un bun nimic pe numele meu. Dar daca ma casatoresc si sotul meu cumpara un apartament pe numele lui in timpul casatoriei au dreptul sa ceara partaj ca sa isi recupereze banii? sau au cum sa se lege de apartamentul sotului? va implor sa imi raspundeti. va multumesc#-o:O
naivitatea se plateste.oarecum sunt in aceiasi situatie cu tine.Teoretic,pana acum falsul ar fi trebuit descoperit.Din ce stiu eu,daca mergi pana in panzele albe cu varianta asta,cum ca habar n-ai avut de acele acte(cu toate ca e cam greu de crezut)este posibil sa iei o pedeapsa cu suspendare,iti spun asta doar din auzite,nu am experienta necesara sa-ti dau un sfat mai detaliat.poate cineva de pe aici te va ajuta mai mult.

Alte discuții în legătură

Cerere de credit transformata in " tentativa de inselaciune si uz de fals " iamlion13 iamlion13 Buna ziua. In 2016 am gasit un anunt pe internet referitor la o companie care oferea imprumuturi rapide doar cu buletinul. Am sunat la numarul lor si am luat ... (vezi toată discuția)
Pot scapa de executare silita ?! alexx_alexx alexx_alexx Buna ziua! Situatia mea se prezinta astfel: Undeva prin luna decembrie 2009, mi s-a oferit un post la clubul sportiv [editat], ca jucator de fotbal de catre ... (vezi toată discuția)
Furt identitate ionutcn ionutcn Ma numesc ionut c n, sunt din pitesti, arges, si, tocmai am aflat ca cineva s-a folosit de identitatea mea in vederea obtinerii unui credit bancar de 2000 euro ... (vezi toată discuția)