Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie executare silita imobiliara
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie executare silita imobiliara

Va rog ajutati-ma cu un sfat. Am primit o somatie de la executorul judecatoresc acasa in care precizeaza ca daca nu achit debitul va proceda la urmarirea silita a apartamentului care este al meu si al sotiei, e bun comun, iar executorum in somatie a aratat ca a trecut somatia in CF apartamentului , un CF cu un alt numar decat cel in realitate si a aratat ca va executa apartamentul proprietatea mea, dar e bun comun, nu numai al meu. Problema e ca el imi spune ca am de achitat o anumita suma de pe biletul la ordin, dar in realitate acea suma e achitata aproape in totalitate. Ce pot face? pot formula o contestatie la executare in care sa precizez ca apartamentul e bun comun si ca trebuie incetata executarea fiindca suma e achitata in totalitate? Datoria e pe numele firmei pe care o am dar m-a trecut debitor si pe persoana fizica. Nu exista regula ca mai intai trebuie urmarite bunurile proprii si apoi bunurile comune in masura in care suma nu acopera creanta ce constituie debit?
vali_ned, utilizator
pai in cazul asta , daca executorul se vrea batos...ii dai in cap in instanta. La primul act de executare trantesti opozitia la executare. Repet...trebuie 100% sa-ti faca somatie cambiala. Multi nu o fac.....
Ai contractul, ai facturi, ai op-uri prin care ai facut platile...deci nu ar trebui sa fie probleme.