Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general EVALUARE CLADIRE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

EVALUARE CLADIRE

Este obligatorie reevaluarea unei cladiri, sediul societatii o data la 3 ani?
~ Conținut șters la cerere ~
Pentru persoanele juridice impozitul pentru o cladire evaluatA/reevaluata la 3 ani este de obicei 1,2-1,5% (maxim 1,8%) din valoarea justa estimata in raportul de evaluare (aceste cote sunt hotarate de consiliile locale pe baza legislatiei in vigoare, in general au o marja de crestere sau scadere de 20% fata de cota de baza); daca nu reevaluati atunci impozitul pe cladire perceput de stat creste foarte mult respectiv ajunge la 10-15% din valoarea inregistrata in contabilitate.

Cu stima,
Bogdan RUSE