Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxe si impozite locale!
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxe si impozite locale!

Cine poate sa imi recomande o bibiliografie, ceva articole, carti, orice valabil pe Tema Taxe si impozite locale? Fac lucrarea de licenat pe teama asta. Merci anticipat
Drept financiar si fiscal - Dan Drosu Saguna, editura CH Beck, 2003
Drept financiar public, ed. a II-a - Dan Drosu Saguna, editura CH Beck, 2007
Codul fiscal
merci mult dar as avea nevoie de chestii mai speciale articole etc daca ati avea ceva de genu ar fi super fain sau de unde as putea gasi?
- Fiscalitate de la lege la practica, ed. a IV-a x 1, o gasesti aici la magazin, ai acolo foarte multe chestiuni vis-a-vis de impozite si taxe locale. Foloseste foarte mult Codul fiscal comparat, editiile 2004, 2006-2007 si 2007 - 2008 de Nicolae Mandoiu este foarte bun, crede-ma, lucrez in domeniu si stiu ce spun. Acest Cod fiscal il gasesti pe [ link extern ] / .
codul fiscal si uita-te si pe site-ul Administratiilor Publice (Primarii)
roxanav a scris:

Cine poate sa imi recomande o bibiliografie, ceva articole, carti, orice valabil pe Tema Taxe si impozite locale? Fac lucrarea de licenat pe teama asta. Merci anticipat

sunt site-uri de referate exemplu regielive.ro etc
Biliografie
1. Bălănescu R.,Bălăşescu F.,- Sistemul de impozite , Editura Economică, Bucureşti, 1994
2. Beju V. – Metode şi tehnici fiscale , Editura Dimitrie Cantemir, Tg Mureş ,2002
3. Beju V.- Probleme actuale privind fiscalitatea , Analele universităţii “Dimitrie Cantemir”, Tg Mureş, 1999
4. Beju V.- Echilibrul bugetar al României între cerinţe şi posibilităţi , Analele Univ. “Dimitrie Cantemir”, Tg Mureş, 2000
5. Brezeanu P., Marinescu I.-Finanţe Publice şi fiscalitatea , Editura Fundaţiei România de Mâine”, Bucureşti , 1997
6. Boulescu M., Marcel Ghiţă, -Control financiar, Editura Eficient,Bucureşti , 2001
7. Gorcea C.-Lexicon fiscal şi bugetar, editura Economică, Bucureşti ,1996
8. Gondor M.- Finanţe publice, curs Univ. “Petru Maior”, 2004
9. Institutul de Politici Publice Bucureşti, Bugetul Local-Suplimentarea veniturilor proprii, Ghid practic, bucureşti, 2002
10. Leonte D. ,Cioponea M.- Finanţe Publice , note de curs , Editura Fundaţia de Mâine, Bucureşti, 2001
11. Moşteanu T. şi colaboratorii-Finanţe Buget, Editura Economică, Bucureşti, 2001
12. Popescu G., popescu V.- Manualul inspectorului de impozite şi taxe locale, Editura Tribuna Economică , 2004
13. Văcărel I.- finanţe Publice, Editura Didactică şi Pedagogică , Bucureşti , 1994
14. *** Colecţia Tribuna Economică 2004
15. *** Norme Metodologice privind Trezoreria finanţelor publice
16. *** Legea finanţelor Publice
17. *** Norme metodologice de plicare a Codului Fiscal
18. *** Legislaţia acuală privind impozitele şi taxele locale
19. *** Analele universităţii “Dimitrie Cantemir” Tg Mureş