Forum Discuţii diverse Psihologie judiciară Psihologie judiciara-carti
Discuție deschisă în Psihologie judiciară

Psihologie judiciara-carti

Buna ziua tuturor!
Cine ar putea sa imi recomande cateva lucrari de psihologie judiciara?
Va multumesc anticipat!
O zi buna!:)
Ioana Teodora Butoi si Tudorel Butoi, psihologie judiciara, Editura Fundatiei ,,Romania de Maine". Un manual destul de complex ;N.Mitrofan, T. Butoi, V. Zdrenhea, Psihologoie judiciara, Ed. Sansa, Buc, 1992' ; Tiberiu Bogdan, Probleme de psihologie judiciara, Ed. Stiintifica si Tehnica, Bucuresti, 1978.
Va multumesc inca o data pt raspunsul prompt!
Psihologie penitenciara
Autor: Gheorghe Florian
Editura: Oscar Print
Fenomenologie penitenciara

Autor: Gheorghe Florian

TUDOR AMZA, Conotaţii criminogene şi noi riscuri pentru ordinea publică, Editura Lumina Lex, Bucureşti, 1997

DAN BANCIU, SORIN M. RÃDULESCU, Evoluţii ale delincvenţei juvenile în România. Cercetare şi prevenire socială, Editura Lumina Lex, Bucureşti, 2002

FLORENTINA GRECU, SORIN M. RÃDULESCU, Delincvenţa juvenilă în societatea contemporană, Editura Lumina Lex, Bucureşti, 2003

ION PITULESCU, Criminalitatea juvenilă. Fenomenul "copiii străzii", Editura Naţional, Bucureşti, 2000

SORIN M. RÃDULESCU, DAN BANCIU, VASILE TEODORESCU, Criminalitatea în România în periada de tranziţie: teorii, tendinţe, metode de prevenire, Editura Lică, Piteşti, 2001

IANCU TÃNÃSESCU, GABRIEL TÃNÃSESCU, CAMIL TÃNÃSESCU, Criminologie (Agresologie. Victimologie. Detentologie), Editura All Beck, Bucureşti, 2003

ContSters98240, utilizator