avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Psihologie judiciară Psihologie judiciara-carti
Discuție deschisă în Psihologie judiciară

Psihologie judiciara-carti

Buna ziua tuturor!
Cine ar putea sa imi recomande cateva lucrari de psihologie judiciara?
Va multumesc anticipat!
O zi buna!:)
Cel mai recent răspuns: ContSters98240 , utilizator 20:03, 21 Septembrie 2009
Ioana Teodora Butoi si Tudorel Butoi, psihologie judiciara, Editura Fundatiei ,,Romania de Maine". Un manual destul de complex ;N.Mitrofan, T. Butoi, V. Zdrenhea, Psihologoie judiciara, Ed. Sansa, Buc, 1992' ; Tiberiu Bogdan, Probleme de psihologie judiciara, Ed. Stiintifica si Tehnica, Bucuresti, 1978.
Va multumesc inca o data pt raspunsul prompt!
Psihologie penitenciara
Autor: Gheorghe Florian
Editura: Oscar Print
Fenomenologie penitenciara

Autor: Gheorghe Florian

TUDOR AMZA, Conotaţii criminogene şi noi riscuri pentru ordinea publică, Editura Lumina Lex, Bucureşti, 1997

DAN BANCIU, SORIN M. RÃDULESCU, Evoluţii ale delincvenţei juvenile în România. Cercetare şi prevenire socială, Editura Lumina Lex, Bucureşti, 2002

FLORENTINA GRECU, SORIN M. RÃDULESCU, Delincvenţa juvenilă în societatea contemporană, Editura Lumina Lex, Bucureşti, 2003

ION PITULESCU, Criminalitatea juvenilă. Fenomenul "copiii străzii", Editura Naţional, Bucureşti, 2000

SORIN M. RÃDULESCU, DAN BANCIU, VASILE TEODORESCU, Criminalitatea în România în periada de tranziţie: teorii, tendinţe, metode de prevenire, Editura Lică, Piteşti, 2001

IANCU TÃNÃSESCU, GABRIEL TÃNÃSESCU, CAMIL TÃNÃSESCU, Criminologie (Agresologie. Victimologie. Detentologie), Editura All Beck, Bucureşti, 2003

Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Noiembrie 2009
ContSters98240, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Criminologie - legislatie, bibliografie privind delincventa juvenila gabriela_c2002 gabriela_c2002 va rog frumos sa-mi spune-ti care este legislatia in domeniul delicventei juvenile-forma a deviantei sociale si daca vreti a-ti putea sa-mi recomandati ... (vezi toată discuția)
Drept informatic luiza2008 luiza2008 Buna ziua, Va deranjez din nou cu o intrebare. Imi puteti da va rog cateva titluri de lucrari in domeniul dreptului informatic? Va multumesc anticipat! O ... (vezi toată discuția)
Despre extradare ContSters119945 ContSters119945 Buna ziua. Apelez la cunostintele si bunavointa dvs. spre a mi se oferi informatii cu privire la articole, lucrari, manuale, carti, tratate care se refera la ... (vezi toată discuția)