Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Deschidere procedura insolventa si ulterior concordat ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Deschidere procedura insolventa si ulterior concordat preventiv

Impotriva aceleiasi firme s-a deschis, la tribunal, mai intai procedura insolventei si ulterior procedura concordatului preventiv. Intre timp in dosarul privind concordatul preventiv s-a acordat termen 22.11.2010 termen la care s-a constatat concordatul iar in dosarul de insolventa termen s-a acordat la 31.01.2011. Ce parere aveti se poate suspenda dosarul de insolventa pentru continuarea concordatului?
Dupa cum am banuit procedura insolventei nu s-a deschis !! desi ati afirmat acest lucru
Dvs ati ati depus o cerere de deschidere a procedurii care nu s-a solutionat inca ....
Referitor la termenul din ian 2011 depinde ce scrie debitorul in contestatie si ce scrieti dvs ca si concluzii
In conformitate cu prevederile legii 381
Art. 29. - Pe perioada concordatului preventiv omologat nu se poate deschide procedura insolventei fata de debitor.
Intrebarea este daca intradevar concordatul este omologat ??
Dpdv se poate deschide procedura insolventei depinde de dvs cum intelegeti sa va sustineti cauza ...
Intr-adevar, NU s-a deschis procedura insolventei. S-a deschis un dosar de insolventa pe rolul Tribunalului, dar nu avem o hotarare judecatoreasca de deschidere a procedurii. Chestia este ca cel impotriva caruia ne indreptam noi ne datoreaza o suma de peste 400.000 de lei noi, iar noi la randul nostru din aceasta cauza suntem in insolventa. La termenul anterior din data de 08.11.2010 eu nu am putut sa ma deplasez la Constanta din Bucuresti fiind iar avocatul partii adverse a cerut un nou termen in vederea solutionarii pe cale amiabila.
afirmatiile sunt contradictorii de la un raspuns la altul
ati spus
Firma depune contestatie impotriva cererii de deschidere a procedurii insolventei

iar acum
avocatul partii adverse a cerut un nou termen in vederea solutionarii pe cale amiabila.

diferenta este foarte mare intre a depune contestatie si a cere un termen ....
fara comentarii ...
Scriu acest sfat in toate posturile
Cel care face cererea de deschidere a procedurii ( creditor sau debitor) poate sa ceara numirea unui lichidator agreat
Negociati cu un un lichidator si cereti numirea lui in dosar - avantajele nu le mai enumar
Imi cer scuze. Afirmatiile au urmatoarea topica: Am introdus actiunea de insolventa pentru ca stiam ca nu are bani suficienti, deci era evidenta starea de insolventa a firmei. Firma pe care noi o stiam in insolventa intre timp a solicitat deschiderea procedurii concordatului preventiv. Procedura concordatului preventiv s-a solutionat mai repede decat procedura de reorganizare judiciara pe care noi am cerut-o. Acum fiind omologat concordatul preventiv urmeaza a ne judeca pe contestatia depusa de firma impotriva careia ne-am indreptat noi cu procedura prev. de Legea 85/2006 pe data de 31.01.2011 la Tribunalul Constanta.