Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... obligatii impozite si declaratii pt conventii civile
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

obligatii impozite si declaratii pt conventii civile

care sunt obligatiile fiscale si cele declarative in cazul conventiilor civile? o persoana fizica in cazul optiunii retinerii 16% de catre platitorul de venit este obligat sa se inregistreze PFA?
Veniturile realizate de persoane fizice ca urmare convenţiilor/contractelor civile incheiate, in condiţiile art. 942 şi următoarele din Codul civil se incadrează, in vederea impozitării, in categoria veniturilor din activităţi independente potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.
Obligaţii ale plătitorului:
- să calculeze şi să reţină impozitul determinat aplicand cota de 10% asupra venitului brut şi să-l vireze la bugetul de stat pană la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei in care a fost plătit venitul.
- să completeze şi să depună declaraţia "205 - Declaraţie informativă privind impozitul reţinut pe veniturile cu regim de reţinere la sursă, pe beneficiari de venit", cod 14.13.01.13/I pană in ultima zi a lunii februarie a anului curent pentru veniturile plătite in anul expirat.
Obligaţii ale beneficiarului:
- obligaţia inregistrării fiscale a contractului civil. Declaraţia de inregistrare fiscală se depune in termen de 30 de zile de la data eliberării actului legal de funcţionare sau data inceperii activităţii sau data obţinerii primului.
- obligaţia depunerii declaraţiei speciale de venit şi plata diferenţei de impozit pană la cota de 16%.

Incepand cu data de 1 ianuarie 2007, pe baza opţiunii formulate la momentul incheierii convenţiei civile, este introdus impozitul in cotă de 16% aplicat la venitul brut, pe care plătitorul de astfel de venituri are obligaţia să il reţină la sursă
Va rog mult sa ma lamurit si pe mine. O persoana lucreaza cu contract indiv. de munca la o unitate. In cursul lui 2007 a lucrat cateva ore pe luna si la alta unitate, pe baza de conventie civila. Acum in 2008, primeste o adresa de la unitatea cu care a incheiat conventia, prin care i se aduce la cunostinta care a fost venitul obtinut in 2007, cat s-a virat ca "impozit cu titlu de plati anticipate din veniturile platite " (10% din total venituri) si prin care atentioneaza ca pana la 15 mai 2008 treb. sa depuna la AF de domiciliu declaratia 200. Mie mi se pare f. stufoasa aceasta declaratie si nu cred ca ea este cea potrivita acestei situatii. Si mai stiu ca treb. virat restul de 6% dar nu stiu cum. Ma poate lamuri si pe mine cineva, va rog? Care este declaratia ce treb. completata si unde se plateste restul de 6%?:(
thumper a scris:

Va rog mult sa ma lamurit si pe mine. O persoana lucreaza cu contract indiv. de munca la o unitate. In cursul lui 2007 a lucrat cateva ore pe luna si la alta unitate, pe baza de conventie civila. Acum in 2008, primeste o adresa de la unitatea cu care a incheiat conventia, prin care i se aduce la cunostinta care a fost venitul obtinut in 2007, cat s-a virat ca "impozit cu titlu de plati anticipate din veniturile platite " (10% din total venituri) si prin care atentioneaza ca pana la 15 mai 2008 treb. sa depuna la AF de domiciliu declaratia 200. Mie mi se pare f. stufoasa aceasta declaratie si nu cred ca ea este cea potrivita acestei situatii. Si mai stiu ca treb. virat restul de 6% dar nu stiu cum. Ma poate lamuri si pe mine cineva, va rog? Care este declaratia ce treb. completata si unde se plateste restul de 6%?:(

Veniturile obtinute de o persoana fizica ca urmare a activitatii desfasurate in baza unei conventii civile reprezinta venituri din activitati independente in acceptiunea Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
Platitorii de venituri din activitati independente desfasurate in baza unor conventii civile

Conform prevederilor art.52 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, platitorii veniturilor obtinute de contribuabili din activitatea desfasurata in baza unor conventii civile au obligatia de a calcula, de a retine si de a vira impozit retinut la sursa, reprezentand plati anticipate.

Impozitul ce trebuie retinut se stabileste aplicand cota de impunere de 10% la venitul brut si se vireaza la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost platit venitul.

Platitorii de venituri cu regim de retinere la sursa a impozitelor au obligatia sa depuna o declaratie privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, la organul fiscal competent, pana in ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent, pentru anul expirat, conform prevederilor art. 93, din legea mai sus mentionata.

Beneficiarii de venituri din activitati independente desfasurate in baza unor conventii civile

Contribuabilii care obtin venituri din activitati independente, pentru care platile anticipate se fac prin retinere la sursa de catre platitorii de venituri, au obligatia, in vederea inregistrarii, sa depuna la organul fiscal competent declaratia de inregistrare fiscala. Aceasta se depune in termen de 30 de zile de la data data inceperii activitatii sau data obtinerii primului venit, conform art.72 alin 6) din Ordonanta Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

De asemenea, acesti contribuabili au obligatia de a depune o declaratie privind venitul realizat la organul fiscal competent, pentru fiecare an fiscal, pana la data de 15 mai inclusiv a anului urmator celui de realizare a venitului conform prevederilor art.83 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal cu modificarile si completarile ulterioare

Bun, am inteles, multumesc, am citit si eu despre aceste lucruri, DAR...
"...acesti contribuabili au obligatia de a depune o declaratie privind venitul realizat la organul fiscal competent, pentru fiecare an fiscal, pana la data de 15 mai inclusiv a anului urmator celui de realizare a venitului..."... despre ce declaratie este vorba?
thumper, utilizator
sa-ti raspund pe scurt: trebuie sa depui decl 200 intr-adevar la AFP de domiciliu...ai fost indrumat corect...poti apela la un consultant fiscal sau la o contabila pt completarea declaratiei...