avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... subfolosinta gratuita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

subfolosinta gratuita


X - comodatar
In contrcatul de comodat este sepcificat expres ca "comodatarul are dreptul sa dea, la randul sau, in subfolosinta gratuita catre un tert spatiul ce formeaza obiectul ctr de comodat."

In concluzie ce putem intelege din caluza :

1. Comodatarul are dreptul sa dea in subfolosinta gratuita bunul (ca la subinchiriere)
2. Comodatatrul are dreptul sa cesioneze ctr. de comodat (cesiunea ctr.)
Cel mai recent răspuns: dumitru2000 , utilizator 17:09, 15 Martie 2008
Este una si aceeasi intrebare. Raspunsul este "Da".
Subinchirierea nu este folosinta gratuita, nu-i este acordat acest drept prin contract.
Trebuie incheiat un nou contract de comodat intre actualul comodatar, care va deveni comodant in contractul subsecvent.
Nu are dreptul sa cesioneze contractul; chiar in conditiile in care comodatarul incheie la randul sau un contract de comodat, fata de comodantul initial el este raspunzator cu privire la intrebuintarea / conservarea / suportarea cheltuielilor necesare folosintei bunului.
Bun, multumesc pentru punctele de vedere.

Sunt doua lucruri distincte:

1. dreptul camodatarului de a incheia la randul sau un contract de "subfolosinta" gratuita.
(asemanator cu subinchirierea - care este bine-nteles cu titlu oneros)

2. dreptul comodatarului de a cesiona insusi conractul de comodat

Deci....

1. Consider ca comodatarul poate incheia un contract de "subcomodat" unde el sa fie comodatar iar cel care primeste in comodat sa fie numit subcomodatar (subchirias)

2. Consider ca comodatarul are dreptul de a cesiona si contrcat de comodat.
In principiu, comodatarul nu poate imprumuta lucrul unei alte persoane caci il detine numai pentru folosinta proprie ("spre a se servi de dansul" - 1560 C. civ.). Dar in cazul prezentat partile s-au inteles altfel, in sensul ca e posibila transmiterea subfolosintei gratuite a spatiului.
Atunci eu zic ca prima varianta e posibila - aceea a incheierii unui contract subsecvent de comodat
Cesiunea e o ... vanzare a folosintei. (1391 si urm). Parca as zice ca nu prea merge.
Multumesc.

Personal, nu vad insa vreun impediment legal nici pentru cesiune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract inchiriere + contract comodat ioana012 ioana012 buna ziua! am urmatoarea situatie : eu ca persoana fizica inchiriez un apartament proprietate personala unei alte persoane fizice; acesta persoana la randul ei ... (vezi toată discuția)
Opozabilitate subcomodatar dumitru2000 dumitru2000 - cum apreciati urmatorea clauza: " comodatarul poate da in subfolosinta gratuita obiectul comodatului, prezentul contract fiind opozabil si ... (vezi toată discuția)
Contact de comodat selena666 selena666 Am facut un contract de vanzare-cumparare de spatiu pe persoana fizica. Acum mi-am infiintat o firma la sfarsitul lui 2004. Ce este mai bine de facut act de ... (vezi toată discuția)