Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare nume

am fost casatorita si am hotarat sa puratm ambii soti numele meu de familie.Am nascut un baietel care a luat si el numele meu de familie, apoi am divortat , fostul sot a revenit la numele lui dinaintea casatoriei.As vrea sa stiu daca se poate sa i se schimbe numele de familie al copilului daca tatal cere sa ii poarte numele lui.
pe cale administrativa, numai cu acordul dvs
Atata timp cat este minor se cere acordul tatalui chiar dca suntti divortati si minorul va fost incredintat dvs.Dupa majorat copilul poate opta singur fara a se cere aprobarea tatalui .