avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale lipsa in gestiune
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

lipsa in gestiune

intr-un magazin unde toti salariatii sunt angajati ca si vanzatori nu exista gestionari, se iese lipsa la inventar o suma f mare ce se poate face?
plangere penala pe furt?sau gestiune frauduloasa?
ca sa le fac plangere trebuie sa le desfac si contractul de munca?sunt in continuare salariatii nostri.
multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriel Iliescu , Consilier juridic 21:05, 14 Decembrie 2010
ca sa faceti plingere ptr gestiune frauduloasa trebuie sa dovediti calitatea lor de gestionari fie in fapt fie in drept. in general aveti nevoie de contractele de munca si fisele posturilor din care sa reiasa atributiile de gestionari.

puteti face plingere pt furt insa slabe sanse atit timp cit au furat toti, impreuna :)

ii puteti ameninta cu plingerea penala si sa cadeti de acord cu ei sa le retineti din salariu pina la acoperirea pagubei.

nu uitati ca exista o vina si din partea dvs, privind gestionarea sumelor banesti.
Cea mai buna solutie, asa cum se spune mai sus, amenintarea si retinerea din salariu. In rest nici o sansa.
Ultima modificare: Marți, 14 Decembrie 2010
Gabriel Iliescu, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu angajatorul otonel otonel Este vorda de situatia in care se afla sotia mea si am zis sa intreb pentru ceva sfaturi inainte de a ajunge la declaratii al politie sau tribunal. A lucrat ... (vezi toată discuția)
Furt la locul de munca liviuman liviuman Va rog sa ma sfatuiti si pe mine intr-o problema! Lucrez intr-o firma prestatoare de servicii de telefonie mobila, fostului sef( responsabil de magazin) i ... (vezi toată discuția)
Furt din gestiune vasile cel mare vasile cel mare Mi s-a furat un laptop din gestiune, cu ancheta la Politie si autor necunoscut. Contabilitatea vrea sa imi retina pe salar costul laptop-ului. Este corect? (vezi toată discuția)