Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale lipsa in gestiune
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

lipsa in gestiune

intr-un magazin unde toti salariatii sunt angajati ca si vanzatori nu exista gestionari, se iese lipsa la inventar o suma f mare ce se poate face?
plangere penala pe furt?sau gestiune frauduloasa?
ca sa le fac plangere trebuie sa le desfac si contractul de munca?sunt in continuare salariatii nostri.
multumesc
ca sa faceti plingere ptr gestiune frauduloasa trebuie sa dovediti calitatea lor de gestionari fie in fapt fie in drept. in general aveti nevoie de contractele de munca si fisele posturilor din care sa reiasa atributiile de gestionari.

puteti face plingere pt furt insa slabe sanse atit timp cit au furat toti, impreuna :)

ii puteti ameninta cu plingerea penala si sa cadeti de acord cu ei sa le retineti din salariu pina la acoperirea pagubei.

nu uitati ca exista o vina si din partea dvs, privind gestionarea sumelor banesti.
Cea mai buna solutie, asa cum se spune mai sus, amenintarea si retinerea din salariu. In rest nici o sansa.
Gabriel Iliescu, Consilier juridic