Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

sunt nascuta in 23.11.1955, am 33 si 11 luni de ani de munca, de 4 ani sunt in pensie de invaliditate. doresc sa stiu cand pot iesi anticipant la pensie? astept raspunsul dvs. va multumesc
De la pensie de invaliditate nu puteti sa treceti decat la pensie pentru limita de varsta, categorie de pensie de care puteti beneficia atunci cand veti implini 60 de ani si 3 luni.

Daca veti fi depensionata, adica daca cei de la comisia de expertiza medicala vor aprecia ca v-ati recapatat capacitatea de munca, puteti sa beneficiati de pensie anticipata partiala imediat, indepliniti ambele conditii (peste 2 luni veti avea varsta mai mica cu 5 ani decat varsta standard de pensionare iar stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 3 luni l-ati realizat).