Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ordonanta -privind obligarea de a nu parasi ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ordonanta -privind obligarea de a nu parasi localitatea.

Cre este termenul de contestare inpotriva ordonantei procurorului prin care interzice, invinuitului ,parasirea localitatii,cui o adresez si daca la emiterea acesteia este obligatorie asistenta invinuitului-inculpatului.
Multumesc anticipat.
Conform Art. 140^2 din C. pr. pen, plangerea impotriva ordonantei procurorului prin care s-a dispus una dintre masurile preventive( cele prevazute vin Art. 136 lit. b si c), poate fi facuta de invinuit sau inculpat , in termen de 3 zile de la luarea acestei masuri , la instanta competenta sa judece cauza in prima instanta. Invinuitul sau inculpatul se citeaza obligatoriu, insa lipsa lui nu impiedica judecata.Plangerea ar trebui sa se solutioneze in termen de 3 zile.Plangerea nu suspenda executarea.
Dosarul se afla in cercetari la parchet iar in cauza sunt mai multi inculpati...si arestati.
Doresc sa stiu daca la emiterea ordonantei de catre procuror este obligatorie prezenta aparatorului-avocatului ?!
Nu este obligatorie prezenta avocatului in acest caz! Vedeti art 171 si 172 C.p.p pentru a va edifica.

Av. Claudiu Sorin Feteanu