Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor de somaj in 2011
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor de somaj in 2011

Sunt somer din 01.09.2010. Ajutorul de somaj afost diminuat cu 15% conf. L. 118/2010 pana la 31.12.2010. Acum apare aceasta OUG care este foarte ambigua cu privire la ajutoarele aflate in plata. Ce se va intampla cu acestea dupa 01.01.2011 ?
1. OUG 108/2010 spune:
Art. II
(1) Persoanele al caror drept la indemnizatie de somaj a fost stabilit inainte de data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta beneficiaza de acest drept in cuantumul aflat in plata la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.

2. Deoarece la 01.01.2011 cuantumul indemnizatiei de somaj, aflat in plata, era diminuat cu 15%, inclin sa cred ca asa va ramane si dupa aceasta data.
3. S-ar putea sa apara si ceva norme sa ne lamureasca.