Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In ianuarie 2011 trebuie sa am aceeasi indemnizatie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In ianuarie 2011 trebuie sa am aceeasi indemnizatie somaj ca in mai 2010?

Buna ziua, in mai 2010 am avut o indemnizatie de somaj de 800 lei, s-a diminuat cu 15% din iulie, conform Legii 118/2010. Aceasta prevedere de diminuare cu 15% a fost in vigoare pana la 31 decembrie 2010, asa cum prevede art 16 din legea amintita. Dupa data de 31 dec 2010 nu a mai fost emisa nicio ordonanta care sa prelungeasca acest termen, s-a emis doar OUG 108 care specifica alt lucru, si anume indicatorul social de referinta in valoare de 500 lei.
Va rog sa-mi dati un raspuns la urmatoarea intrebare: daca in ianuarie 2011 indemnizatia de somaj nu este de 800 lei (din Legea 118/2010 reiese clar ca pana la 31.12.2010 se diminueaza si nu s-a prelungit acest termen), cui trebuie sa ma adresez, sau daca exista o OUG (nu 108, care nu specifica prelungirea reducerii de 15%) care aduce precizari in acest sens, care este aceasta? Mii de multumiri!
1. Din OUG 108/2010:
Art. II
(1) Persoanele al caror drept la indemnizatie de somaj a fost stabilit inainte de data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta beneficiaza de acest drept in cuantumul aflat in plata la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.
Art. III
(1) Prevederile art. I si II se aplica de la data de 1 ianuarie 2011.

2. Agenuia de Somaj interpreteaza astfel: la data intrarii in vigoare a OUG 108/2010 (01.01.2011) indemnizatia de somaj era diminuata cu 15% deci ea se aplica si de la 01.01.2011.
Multumesc, aveti perfecta dreptate, cu siguranta Agentiile vor interpreta asa, dar nu este corect, lipseste o veriga, nu am citit sa se fi abrogat art 16 din Legea 118/2010. Din acest articol reiese clar ca dupa 31 dec se revine la ceea ce a fost inainte. Totusi, unde ne putem adresa, macar, daca nu s-a facut pana acum, sa se precieze prin ceva ca ce s-a calculat in iulie 2010 ramane valabil si in 2011 ?!!?
1. Raspunsul dat de mine nu inseamna ca sunt de acord cu interpretarea data de Agentia de Somaj.
2. Va puteti adresa ANOFM si/sau Tribunalului.
Nu lucrez la o Agentie de Somaj si nici nu am discutat cu cei care lucreaza acolo, dar aceeasi interpretare o dau si eu actului normativ. La data intrarii in vigoare a OUG nr. 108/2010 erati in plata cu o indemnizatie de somaj in cuantum diminuat. Inseamna ca asa va ramane.

Aproape toate diminuarile reglementate prin Legea nr. 118/2010 au fost "preluate" in actele normative emise in decembrie 2010 si care au intrat in vigoare de la 1 ianuarie 2011.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Buna seara, din fericire eu am avut dreptate, astazi am primit indemnizatia de somaj si are aceeasi valoare ca in mai 2010. Sunt din pacate multe persoane care interpreteaza cum vor legile, ma refer la AJOFM, dar cei la care sunt eu arondata le inteleg corect si le aplica cum trebuie.
Am deschis acest subiect deoarece intreband in decembrie cum se va face plata din ianuarie 2011, toti au raspuns cu art II din OUG 108/2010, fara
a lua in seama art 16 din Legea 118/2010 care spune clar ca prevederile art 5 (diminuare cu 15%) se aplica pana in 31 decembrie 2010.