Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... nota justificativa
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

nota justificativa

Seful de serviciu poate cere salariatului nota justificativa. Ce se intampla insa daca directorul directiei respective nu este de acord cu acest lucru pentru ca nu considera ca salariatul nu si-ar fi indeplinit obligatiile de serviciu? Seful de serviciu trebuie sa se supuna deciziei directorului or nu?
Buna dimineata !
Da , poate cere nota justificativa , insa nu poate lua nicio decizie , poate si este obligat sa sesizeze comisia de disciplina / organele de urmarire penala (dupa caz) ...
"Trebuie sa se supuna deciziei directorului ? " ... termenul acesta de "supuna" suna atat de urat !!! (as zice mai repede sa respecte decizia directorului, eventual sa o puna in aplicare daca are atributii in acest sens ) ....cine stie ce decizii poate lua directorul ?!? ... la cate vedem in ziua de azi ..... Raspunsul la acesta intrebare este : " In masura in care decizia respecta prevederile legale " .
Adrian Marin, Consilier juridic