Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara de urmas; urmas veteran de razboi; ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara de urmas; urmas veteran de razboi; ajutoare lunare

Mama mea beneficiază de pensie (militară) de urmaş 50% după tatăl meu. Acesta a fost şi veteran de război, beneficiind de drepturi corespunzător acestei calităţi. Doresc să aflu dacă de indemnizaţia ce este acordată anual pentru veteranii de război drept compensaţie pentru cheltuielile cu energia electrică şi termică pentru consum casnic (ex. 2010 - HG1242/8.12.2010 MO843/13.12.2010) poate beneficia şi urmaşul (în acest caz - mama), în cuantum de 50%. Puteţi fundamenta răspunsul ?
Mulţumesc anticipat.
De ajutorul lunar prevazut la HG 1.242/2010 pot beneficia:
-veteranii de razboi;
-vaduvele de razboi;
-accidentatii de razboi.

Mama dvs. nu se incadreaza in niciuna din aceste trei categorii.

Gabriela Pintea, Consilier juridic