avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită poprire drepturi salariale
Discuție deschisă în Executare silită

poprire drepturi salariale

Buna ziua,
Am urmatoarea speta si sper sa gasesc aici un ajutor.
Executorul judecatoresc solicita executarea unui cont bancar. In acel cont sunt atat bani pentru plata salariilor cat si pentru plata contributiilor ( CAS, CASS, somaj, Impozit... angajat/angajator).
Potrivit art. 452 alin. 2 lit. c din C. proc. civ. nu sunt supuse executarii silite prin poprire sumele necesare platii drepturilor salariale.
Problema mea este daca sumele ce reprezinta contributiile angajat/angajator fac parte din categoria drepturilor salariale care nu sunt supuse executarii silite.

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: smeagull , utilizator 13:28, 17 Decembrie 2010
Cine este debitor in executarea silita? O firma sau un salariat?
Debitorul este o institutie publica.
Aveti dreptate, nu se poate executa un cont utilizat exclusiv la plata salariilor.
Din cate stiu eu, banca aceea unde este contul, nu poate popri acel cont cata vreme cunoaste destinatia banilor din cont.
Tot banca ar trebui sa fie cea care sa informeze executroul ca nu poate infiinta/executa poprirea pe acel cont.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este legal? ContSters22096 ContSters22096 unul dintre salariatii unui sc este debitor al unei banci. sc i-a virat angajatului un avans intr-un cont pentru efectuarea unei deplasari in interes de ... (vezi toată discuția)
Executare silitã de cãtre corpul executorilor bancari iolanda15 iolanda15 Am primit o notificare cesiune de creanţă de la Corpul Executorilor Bancari al unei banci, prin care am fost informaţi că, în baza Contractului de credit ... (vezi toată discuția)
Poprire cheltuieli de judecata mihai.iuha mihai.iuha Stimati utilizatori rog o indrumare, Se poate bloca un cont la banca de catre execut. judecatoresc. Acest cont este pensia pe caz de boala si indemnizatie de ... (vezi toată discuția)