Forum Discuţii juridice Executare silită poprire drepturi salariale
Discuție deschisă în Executare silită

poprire drepturi salariale

Buna ziua,
Am urmatoarea speta si sper sa gasesc aici un ajutor.
Executorul judecatoresc solicita executarea unui cont bancar. In acel cont sunt atat bani pentru plata salariilor cat si pentru plata contributiilor ( CAS, CASS, somaj, Impozit... angajat/angajator).
Potrivit art. 452 alin. 2 lit. c din C. proc. civ. nu sunt supuse executarii silite prin poprire sumele necesare platii drepturilor salariale.
Problema mea este daca sumele ce reprezinta contributiile angajat/angajator fac parte din categoria drepturilor salariale care nu sunt supuse executarii silite.

Multumesc anticipat!
Cine este debitor in executarea silita? O firma sau un salariat?
Debitorul este o institutie publica.
Aveti dreptate, nu se poate executa un cont utilizat exclusiv la plata salariilor.
Din cate stiu eu, banca aceea unde este contul, nu poate popri acel cont cata vreme cunoaste destinatia banilor din cont.
Tot banca ar trebui sa fie cea care sa informeze executroul ca nu poate infiinta/executa poprirea pe acel cont.