Forum Discuţii juridice Executare silită este legal?
Discuție deschisă în Executare silită

este legal?

unul dintre salariatii unui sc este debitor al unei banci.
sc i-a virat angajatului un avans intr-un cont pentru efectuarea unei deplasari in interes de serviciu
banca la care salariatul este debitor a solicitat unei alte banci (unde este deschis contul salariatului) sa infiinteze poprire pe contul acestuia;
este legala poprirea sumei virate in contul salariatului a avansului cu titlu de avans pt deplasare? nu reprezinta salariu al debitorului
Conform Art. 452 din Codul de procuderă civilă care reglementează poprirea:
Sunt supuse executării silite prin poprire sumele de bani, titlurile de valoare sau alte bunuri mobile incorporale urmăribile datorate debitorului de o a treia persoană sau pe care aceasta i le va datora în viitor în temeiul unor raporturi juridice existente.
Nu sunt supuse executării silite prin poprire:
a) sumele care sunt destinate unei afectaţiuni speciale prevăzute de lege şi asupra cărora debitorul este lipsit de dreptul de dispoziţie;
b) sumele reprezentând credite nerambursabile sau finanţări primite de la instituţii sau organizaţii internaţionale pentru derularea unor programe ori proiecte;
c) sumele necesare plăţii drepturilor salariale, dar nu mai mult de 6 luni de la data înfiinţării popririi.

- astfel, puteţi face contestaţie în termen de 15 zile din momentul în care aţi luat la cunoştinţă despre poprire,
- separat introduceţi ordonanţă preşedinţială în vedere ridicării popririi (cu dovada că aţi depus contestaţia la poprire - se solicită un certificat de grefă).