Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general neefectuarea evaluarii creantelor si datoriilor a ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

neefectuarea evaluarii creantelor si datoriilor a caror decontare se face in functie de cursul unei valute

care este sanctiunea pentru neefectuarea evaluarii lunare a creantelor si datoriilor exprimate in lei dar a caror decontare se face la cursul unei valute?pot face acum aceasta evaluare fara sa existe riscul unei sanctiuni?
La un control organul fiscal va poate recalcula impozitul pe profit si daca se dovedeste ca impozitul pe profit era mai mare decat cel stabilit vi se vor calcula majorari de intarziere.
Diferentele din evaluare sunt nefavorabile asa ca nu are la ce sa-mi calculeze impozit si nici majorari.Voiam sa stiu daca exista alta sanctiune.Oricum ,multumesc pentru raspuns.
Din punct de vedere contabil aceste diferente din reevaluare sunt evidentiate prin
167=768 sau
668=167
dar aceste diferente nu influenteaza si valoarea mijlocului fix?
167 reprezinta datoria inregistrata, care se achita in functie de o anumita valuta.
Cresterile si descresterile, evidentiate in diferentele de curs valutar, nu au cum sa modifice valoarea mijlocului fix. Modifica valoarea datoriei.
Aveti grija cu imprumuturile jn valuta. Daca gradul de indatorare este mai mare de 3, cheltuiala neta cu diferentele de curs aferenta acestora, este nedeductibila fiscal si se raporteaza pana cand gradul de indatorare scade.
Abia atunci devine deductibila.