Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... camatarie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

camatarie

ce incadrare este pt. camatarie,ma poate ajuta cineva sa mi explice mai amanuntit mersi
Depinde de fiecare caz in parte, personal as incadra camataria ca inselaciune si santaj. Inselaciunea este prevazuta de art.215 C.pen"inducerea in eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasa a unei fapte adevarate, in scopul de a obtine pt sine sau pentru altul un folos material injust si daca s-a pricinuit o paguba".
Camataria intruneste de asemenea si elementele constitutive ale infractiunii de santaj art.194 C.pen "constrangerea unei persoane prin violenta sau amenintare, sa dea, sa faca, sa nu faca sau sa sufere ceva, daca fapta este comisa spre a dobandi in mod injust un folos, pentru sine sau pentru altul. Fiecare caz trebuie luat in particular si analizate toate mijoacele prin care s-a comis infractiunea. Daca te afli intr-o asemenea situatie sau te intereseaza aceasta infractiune poti sa dai mai multe detalii si vom discuta. Sa vedem si alte pareri.
ContSters178374, utilizator
salut ,as dori de fapt sa stiu daca pot sa fac stramutarea dosarului in oricare oras ,in afara de braila si galati al unui dosar de camatarie ,mai amanuntit,ar fi ca un cumnat al meu este retinut pt camatarie ,el find fratele unui mare interlop de la buzau neagreat de pol.buzau .este retinut de 21 zile ce se poate face mersi
Prin camata se inţelege o dobandă excesiva pe care o ia camatarul pentru sumele date cu imprumut. Prin camatar se inţelege persoana care da imprumuturi banesti in schimbul unei camete. Darea de bani cu dobanda, ca indeletnicire, de catre o persoana fizica neautorizata, este ilegala.Nu este momentan prevazuta ca infractiune, insa exista un proiect de lege in acest sens. Camataria , totusi nu este o fapta ilicita atata vreme cat dobanda practicata de camatari nu depaseste dobanda de referinta stabilita de banca nationala pentru credite. Iar intrucat dobanda constituie un mijloc de venit pentru care camatarii nu platesc impozite , se numeste evaziune fiscala.
Decretul/lege din 05.05.1938,prevede ca,,Acela care într-o convenţie civilă sau comercială, acordând sau prelungind un împrumut, va primi sau va stipula, pentru sine sau pentru altul, prin însuşi actul de împrumut, prin act separat, prin act deghizat sau în orice alt mod, o dobândă convenţională superioară celei fixată în modul aratat prin acest decret, săvârşeşte delictul de camătă şi se va pedepsi cu închisoarea de la 2 luni până la 2 ani şi cu amendă de la 10 la 30.000 lei."
Poate fi ceruta stramutarea dosaarului pentru motive de banuiala legitima.Aceasta insa trebuie dovedita pentru a fi admisa.
ContSters181996, utilizator
Buna ziua.
Acel decret la care ati facut trimitere este abrogat demult.
In schimb, bine ati subliniat ca in prezent nu este infractiune.Doar in proiectul de punere in vigoare a Noului Cod penal sunt unele referiri, dar, fiind doar un proiect nu prea intereseaza.
Dar domn' viorel_bz, pentru ce infractiune e cercetat cumnatu', ca pana acum am tot povestit?