Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit pe terenuri nedeclarate
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit pe terenuri nedeclarate

Sunt mostenitorul legal al unor terenuri agricole si un teren de casa cu o casa cu 2 camere.
Mostenirea a intervenit in in 1995 si a fost urmata de un proces de revendicare de catre un unchi care a pierdut toate procesele.
Posed certificat de mostenitor al acestor proprietati.
Am declarat aceasta mostenire la primarie (la tara) - verbal, la registrul agricol. Asa se proceda inainte. Nu am nici o dovada scrisa.
Mentionez ca si pana in 1995, pana la moartea mamei, am platit eu impozitul aferent.
Acum, in 2010, am fost anuntat de directia de impozite si taxe, ca nu am aceste proprietati trecute in rol si deoarece sunt mostenitor, trebuie sa platesc penalizarile si impozitul aferent. Au zis ca-mi fac o concesie ei si ca trebuie sa le platesc pe3 ani, 600 lei.
Ce trebuie sa fac in continuare?
Cum imi trec in rol aceste proprietati?
Pe ce perioada sunt bun de platata?
Mentionez ca nu detin decat titlul de proprietate si am platit intotdeauna imopzitul cerut de primarie, insa nu stiu daca au fost incluse si aceste proprietati.
Se calculeaza impozitul retroactiv din 95?
Pot cere la primarie sa-mi spuna ce am trecut in rol? Cum?
Dati/mi solutii. Multumesc mult
Imi puteti spune baza legala a impozitului retroactiv pe max 5 ani?
Problema este ca nu vor sa-mi primeasca nici un fel de cerere.
Cum pot trece peste aceasta problema?
Pot obtine cererea tip din alta parte?
Multumesc mult, deja am aflat mult mai multe.
=D>
Potrivit art. 131 Cod procedura fiscala, dreptul organului fiscal de a porni executarea silita a creantelor fiscale reprezentind impozite si taxe se prescrie in termen de 5 ani; termenul curge de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a luat nastere acest drept.