avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenzi rovineta electronica
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenzi rovineta electronica

Am primit 2 procese verbale de constatare a contraventiei pentru lipsa rovinetei, au fost intocmite in aceiasi data la diferenta de 30 min. de doi agenti constatatori. In primul proces verbal se specifica ca in data de:14.10.2010 ora 06:21 am circulat fara rovineta pe un anumit sector de drum, in al doilea proces verbal se specifica ca am circulat in data de: 15.10.2010 ora 13:43 fara rovineta pe acelasi sector de drum. Amenzile sunt la fel de 125 RON SI CONTRAVALOARE DE DESPAGUBIRE DE 28 EURO. Cat trebuie sa platesc?
Cel mai recent răspuns: iceuniq , utilizator 16:36, 26 Decembrie 2010
Nu se poate acorda sanctiune de doua ori pentru ac. contraventie. Platiti o singura amenda, iar pe cealalta o contestati.
Multumesc mult de ajutor ,deci platesc prima contraventie si pe a doua o ignor?
PUCU a scris:

Am primit 2 procese verbale de constatare a contraventiei pentru lipsa rovinetei, au fost intocmite in aceiasi data la diferenta de 30 min. ... In primul proces verbal se specifica ca in data de:14.10.2010 ora 06:21 .... in al doilea proces verbal se specifica ca am circulat in data de: 15.10.2010 ora 13:43


Nu e vorba nici de aceeași dată nici de un interval de 30 de minute. :-/
PUCU a scris:

Multumesc mult de ajutor ,deci platesc prima contraventie si pe a doua o ignor?


Nu o ignorati, trebuie sa depuneti o contestatie la judecatorie, in termen.
Multumesc mult,sper sa am castig de cauza....

Alte discuții în legătură

Amenda lipsa rovinieta aidacamp aidacamp Buna ziua, Va rog sa ma ajutati la rezolvarea urmatoarei probleme: Pe data de 02.05.2011 am primit in cutia postala un proces verbal intocmit pe 14.04.2011 ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta primita cu intarziere ContSters445935 ContSters445935 Buna ziua! Se pare ca la data de 05.08.2017 am circulat fara a avea rovinieta cumparata (nu mi-am dat seama). Am primit astazi in cutia postala un plic cu ... (vezi toată discuția)
Amenda lipsa rovinieta dodo2009 dodo2009 Buna seara Am primit 3 amenzi ca am circulat fara rovinieta pe 10, 11 si 18 sept 2011, a uitat ca a expirat (avea pe 1an). Le-a primit pe data de 10martie ... (vezi toată discuția)