Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... afacere cu produse handmade- ce este legal ?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

afacere cu produse handmade- ce este legal ?

Buna ziua ,
As dori sa va intreb , in ce conditii pot vinde produse handmade fara a fi in ilegalitate? se poate face acest lucru fara a fi PFA sau AF sau SRL... etc.? din cate am citit pana acum , pentru PFA si AF trebuie certificare in domeniu ori experienta , pentru care eu nu as putea face dovada, intrucat totul a inceput ca si un hobby, (confectionez bijuterii de lemn).Mi-as putea face un blog sau un cont pe un site de profil (ex breslo.ro ) insa ramane problema cu legalitatea acestui tip de vanzare. astept raspunsul dumneavoastra. va multumesc !
toate cele bune
pentru activitatea pe care doriti sa desfasurati dvs. nu este necesara in mod obligatoriu o pregatire de specialitate. Va puteti desfasura activitatea in oricare din formele de organizare prevazute de OUG 44/2008: Intreprindere Individuala, Intreprindere Familiala, Persoana fizica autorizata.
activitatile descrise s-ar incadra in urmatoarele clase CAEN:
3299 Fabricarea altor produse manufacturiere n.c.a.
4791 Comerţ cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
va multumesc pentru lamuriri