Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salar minim in 2011 la SC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salar minim in 2011 la SC

va rog sa-mi spuneti care va fii salariul minim la privat in cadrul unei SC pentru anul 2011 , si care este actul normativ care reglementeaza salariul minim la privat cu capital strain

Multumesc mult
HG 1193/2010 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 824 din 9 decembrie 2010 si stabileste la Art. 1 ca, incepand cu data de 1 ianuarie 2011, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 670 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna in anul 2011 reprezentand 3,94 lei/ora. Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul inferior al salariului de baza minim brut pe tara , potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata prevazut la art. 1, adica 670 lei. Pe de alta parte, sindicatele şi patronatele au semnat in data de 15.12.2010 Contractul Colectiv de Muncă Unic la Nivel Naţional care prevede un salariu minim de 700 de lei şi o creştere a veniturilor pentru muncitorii calificaţi şi pentru maiştri, cei cu studii superioare rămânând la acelaşi nivel, de 1.200 de lei minimum. Se modifica si coeficientii de salarizare aplicati in functie de studii si calificare, urmand ca personalul incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare vor avea un coeficient de 1,72, comparativ cu 2, pana in acest an.